Artykuł sponsorowany

Jaką konstrukcję ma dom drewniany?

Jaką konstrukcję ma dom drewniany?

Dom z drewna posiada wiele zalet. Zapewnia użytkownikom komfort mieszkania na poziomie porównywalnym do domów murowanych. Ściany takich domów oddychają, co sprawia, że w jego wnętrzu panuje dobry mikroklimat. Do zalet budowy domu z drewna należy także to, że jego postawienie nie zabiega dużo czasu, a po skończeniu prac budowlanych nie mamy dużo do posprzątania. Jednak jak wygląda budowa domu z drewna?

Fundamenty i ściany domu drewnianego

Podczas budowy domu z drewna zwykle wybiera się tradycyjne ściany fundamentowe oparte na żelbetowych ławach fundamentowych. Oznacza to, że podłogi pomieszczeń znajdujących się na parterze ułożone są na gruncie. Niekiedy zdarza się, że drewniane domy stawiane są na ścianach fundamentowych. Wówczas podłogi parteru znajdują się nad przestrzenią wentylowaną. Innym rozwiązaniem jest wybór fundamentów płytowych. Najczęściej ten sposób fundamentowania wybierają osoby, które nie chcą podpiwniczać domu szkieletowego.

Do budowy ścian domu z drewna wykorzystuje się moduły wymiarowe. Biorąc to pod uwagę słupy ścian, muszą być one rozmieszczone w odpowiednich, równych odległościach, co 40 cm lub co 60 cm. Belki stropowe w takich domach rozstawia się co 40 cm, zaś krokwie co 60 cm. Rozstaw modułów zależy od szerokości płyt używanych do końcowego obudowania szkieletu drewnianego. To zdecydowanie ułatwia montaż, ponieważ styki płyt wypadają w miejscach konstrukcji, w których należy je przymocować. Obudowę ścian najczęściej stanowią płyty OSB, płyty kartonowo-gipsowe lub płyty gipsowo-włóknowe.

Po zbudowaniu ścian domu szkieletowego i jego ociepleniu następnym krokiem jest zapewnienie ochrony przed wilgocią. W tym celu używa się folii wiatroizolacyjnej oraz folii paroizolacyjnej. Pierwsza z nich stosowana jest na zewnątrz, a druga wewnątrz konstrukcji. Obie folie układa się z 20-centymetrowym zakładem i uszczelnia się taśmą samoprzylepną.

Strop domu szkieletowego

Dom o konstrukcji szkieletowej posiada strop z drewna. Elementami nośnymi są belki z litego drewna lub prefabrykowane belki wykonane z płyt OSB i klejonego drewna. Następnie do nich mocowane są płyty poszycie. Wykorzystywanie litego drewna zaleca się wówczas, gdy chcemy uzyskać widocznie belkowanie sufitu. Jeżeli zależy nam na tym, aby belki były zamknięte wewnątrz stropu korzystniejsze będzie użycie części prefabrykowanych.

Dom drewniany może mieć strop żebrowy. Budowlańcy z firmy Kamarbud wykonują go najczęściej ze smukłych desek lub bali. Między żebrami mocuje się przewiązki, które chronią strop przed zwichrzeniem. Przewiązki stworzone są z desek, taśm stalowych lub skrzyżowanych łat drewnianych. Następnie do nich mocowane są płyty poszycia. Drewniane stropy nie stanowią dobrej izolacji akustycznej, w związku z czym należy stosować w nich podwójną izolację. Pierwsza warstwa izolacji znajduje się między belkami, a druga w podłodze.

Dom z drewna nie ma skomplikowanej konstrukcji, dzięki czemu jego budowa trwa krótko. Do tego możemy mieć pewność, że nie ma on negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ większość wykorzystywanych materiałów podczas jego budowy jest ekologiczna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz