Jaka klatka dla chomika jest najlepsza?

Jaka klatka dla chomika jest najlepsza?

Chomiki to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Zastanawiasz się nad zakupem chomika? Chcesz wiedzieć, jaką klatkę dla gryzonia kupić i jakie wyposażenie będzie konieczne? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaka klatka będzie najlepsza dla chomika syryjskiego i dżungarskiego. Sprawdź, co powinno się w niej znaleźć, by chomik miał zarówno możliwość spokojnego odpoczynku, jak i zabawy.

Jaki typ klatki wybrać?

Sklepy zoologiczne oferują głównie dwa typy klatek - klasyczne oraz klatki w formie pudełek z tworzywa. Klatki klasyczne zbudowane są z metalowych prętów, dno wykonane jest z tworzywa. Ich dużą zaletą jest przewiewność, która zapobiega podnoszeniu się poziomu wilgotności powietrza i spowalnia procesy gnilne w podłożu. Klatki tego typu są lekkie i łatwe w czyszczeniu. Bez problemu zawiesimy też na nich różnego rodzaju zabawki dla chomika. Musimy mieć jednak na uwadze, że z takiej klatki zwierzątko może wyrzucać ściółkę.

W przypadku klatek w formie pudełka gryzoń z pewnością nie wysypie trocin, nawet, jeśli nasypiemy ich grubą warstwę. Duża uchylna kratka na górze klatki umożliwia łatwe wkładanie i wyjmowanie zwierzątka, karmienie go i i inne czynności. Wnętrze rozkładane jest na pół, dlatego łatwo je wyczyścić. Dużą wadą tego typu klatki jest jednak słaba wentylacja, która sprawia, że klatka ta musi być częściej sprzątana. Może być ona również przyczyną niebezpiecznego podnoszenia się temperatury wewnątrz, szczególnie w upalne dni.

Klatkę możemy zastąpić akwarium. To dobry pomysł, jeśli mamy chomika syryjskiego, akwarium łatwiej jest bowiem znaleźć w większym rozmiarze, niż klatkę. Szklane lokum pozbawi zwierzątko możliwości wspinania sie po prętach, co może być niebezpieczne w przypadku upadku a także ich gryzienia z nudów lub frustracji. Do akwarium zmieści się też zdecydowanie więcej ściółki, niż do klatki, z czego chomik z pewnością będzie zadowolony, gdyż zwierzątka te wprost uwielbiają kopać tunele.

Klatka dla chomika syryjskiego

Chomik syryjski to największy z chomików udomowionych. Dorosłe chomiki syryjskie osiągają długość kilkunastucentymetrów i wagę około 100-250 gramów. Ich sierść może mieć barwę kremową, szarą, popularne są też chomiki łaciate.

Klatka dla chomika syryjskiego powinna mieć wymiary co najmniej 80x40 cm. Odległość między prętami nie powinna z kolei przekraczać 1,5 cm. Warto trzymać się tych wymiarów - zbyt mała klatka może bowiem spowodować, że zwierzątko będzie przygniębione, agresywne lub nawet zachoruje. Chomiki są bardzo aktywne i potrzebują odpowiedniej dawki ruchu. W klatce warto więc umieścić kołowrotek o średnicy co najmniej 27 cm, w którym chomik będzie mógł codziennie biegać.

Klatka dla chomika dżungarskiego

Chomik dżungarski jest dużo mniejszy, niż chomik syryjski. Dorosłe samce osiągają długość około 10-11 cm i wagę około 30-55 gramów. To bardzo aktywne chomiki, które potrzebują zróżnicowanej topografii w klatce i wielu zabawek.

Mimo że chomiki dżungarskie nie są duże, potrzebują przestronnej klatki. Nie może być ona mniejsza niż 60x40 cm, ale warto zainwestować w nieco większe lokum. Odległość między prętami powinna wynosić nie więcej niż 1 cm. Myślenie, że mały chomik nie wymaga dużej przestrzeni do życia jest błędne. Chomik dżungarski jest aktywnym zwierzątkiem, dlatego w klatce również nie może zabraknąć kołowrotka. Warto wybrać model o średnicy co najmniej 20 cm. Oprócz tego klatkę warto wyposażyć w tunele, mostki czy kładki.

Akcesoria dla chomika. W co warto wyposażyć klatkę?

W każdej klatce powinno się znaleźć:

  • poidełko - warto sięgnąć po model, który można zawiesić na klatce i do którego nie będą dostawały się zanieczyszczenia,
  • miseczka na jedzenie, w sklepach zoologicznych znajdziemy zarówno miseczki plastikowe, jak i ceramiczne,
  • domek - który będzie idealną spiżarnią i kryjówką zwierzaka, warto wybrać domek drewniany, plastikowe mają słabą wentylację,
  • kołowrotek - niezbędny, by chomik mógł się wybiegać, pamiętaj, by dostosować jego wymiary do wielkości zwierzątka,
  • różnego rodzaju tunele, rury i pięterka - chomiki uwielbiają się wspinać i kopać nory, warto w klatce umieścić papierową rolkę (np. po papierze toaletowym) - będzie lepsza niż plastikowa, przyda się też dodatkowe pięterko, jednak niezbyt wysokie, by chomik spadając nie zrobił sobie krzywdy.

Gdzie postawić klatkę dla chomika?

Jeśli już kupiłeś i wyposażyłeś klatkę dla swojego pupila, pora podjąć decyzję, gdzie ją postawić. Powinno to być miejsce raczej ciche, bo chomiki nie lubią hałasu. Klatki nie należy stawiać w mocno nasłonecznionym miejscu i pod kaloryferem, aby zwierzakowi nie było zbyt gorąco. Podejmując ostateczną decyzję o miejscu postawienia klatki, pamiętajmy też o sobie. Jeśli mamy taką możliwość, ustawmy ją z dala od sypialni. Chomiki to zwierzęta nocne i uwielbiają biegać na kołowrotku kiedy my już smacznie śpimy.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz