Materiał Partnera

Jaka jest różnica między kotłem a piecem?

Jaka jest różnica między kotłem a piecem?

Zanim rozpocznie się budowa czy modernizacja domu, inwestor zadaje sobie wiele pytań na temat wyposażenia, jakie powinien wybrać. Jednym z najważniejszych aspektów jest ogrzewanie budynku. Powinno zapewnić domownikom komfort termiczny, a jednocześnie być ekonomiczne. Zatem co wybrać? Piec czy kocioł? Z naszego tekstu dowiesz się, jakie są różnice między tymi dwoma rozwiązaniami.

Zdarza się, że pojęcia kocioł i piec używane są zamiennie. W praktyce między tymi dwoma urządzeniami występują dość istotne różnice z perspektywy eksploatacji czy obsługi. Piec produkuje ciepło i emituje je w miejscu, w którym jest zainstalowany. W przeciwieństwie do niego, kocioł Dragon może służyć do ogrzewania także innych pomieszczeń.

Piece do ogrzewania miejscowego

Można powiedzieć, że piece służą do ogrzewania miejscowego. W tej kategorii znajdują się choćby tradycyjne modele kaflowe, a także kozy czy kominki bez płaszczów wodnych. Tego typu paleniska dzisiaj pełnią raczej rolę dekoracyjną i nie stanowią, z przyczyn oczywistych, głównego sposobu ogrzewania domów czy miejsc pracy. Ich obsługa, zwłaszcza na większą skalę, jest pracochłonna. Wymaga regularnego uzupełniania paliwa (raz czy dwa razy dziennie), a także oczyszczania paleniska i obszaru wokół niego. To, podobnie jak samo przechowywanie opału (drewna, węgla), jest problematyczne i wymaga dużej staranności oraz częstych prac porządkowych.

Choć wyglądają stylowo i dają uczucie ciepła osobom przebywającym w ich bezpośrednim sąsiedztwie, piece nie mają opcji regulacji temperatur, nie ogrzewają pomieszczenia równomierne, a w eksploatacji są kosztowne i mało ekologiczne.

Kotły jako elementy systemów grzewczych

Kotły, choć trudno przyznać im etykietę dekoracji wnętrza, pełnią znacznie ważniejszą funkcję. Poprzez spalanie paliwa pozwalają równomiernie ogrzać wszystkie pomieszczenia w domu, do których podprowadzone są instalacje grzewcze. Ogrzana woda nie jest magazynowa, a od razu zaczyna krążyć w rurach, dostarczając ciepło nawet do oddalonych miejsc w obiekcie. Centralne ogrzewanie to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie wybierane przez inwestorów, ponieważ:

  • pozwala na łatwą regulację temperatury w każdym pomieszczeniu dzięki termostatom,
  • zapewnia równomierne i szybkie rozprowadzanie ciepła nawet na większym metrażu,
  • nowoczesne urządzenia są łatwe i intuicyjne w obsłudze, nie wymagają stałej kontroli, a dzięki podajnikom (niekiedy zautomatyzowanym) wydzielanie paliwa jest łatwe i precyzyjne.

Piec może stanowić dodatkowe źródło ciepła w domu, ale to kocioł grzewczy odpowiada za komfort termiczny domowników i chroni wnętrza przed wychłodzeniem. Niekiedy ogrzewa też wodę użytkową.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz