Materiał Partnera

Jaka jest różnica między kablem a przewodem?

Jaka jest różnica między kablem a przewodem?

Na co dzień pojęcia „kabel” oraz „przewód” używane są przez nas często jako synonimy – przy ich pomocy nazywamy elementy sieci elektrycznej, służące do przesyłania energii i zasilania w ten sposób najróżniejszych urządzeń. Czy jednak faktycznie kabel i przewód to jedno i to samo? Wystarczy zajrzeć do literatury fachowej, by odkryć, że w rzeczywistości oba te pojęcia znacząca się od siebie różnią.

Przewód – co to takiego?

Nie jest łatwo wskazać jednoznaczną i pewną odpowiedź na pytanie: „czym jest przewód elektryczny?”. Dlaczego? Ponieważ różne źródła wiedzy podają różne, mniej lub bardziej ogólnikowe definicje. Wszystkie zgadzają się tylko w jednej kwestii – że przewód jest elementem obwodu elektrycznego, który wykonany jest z tak zwanej żyły, czyli materiału przewodzącego. Materiałem tym może być np. bardzo powszechnie stosowana miedź. Żyła może mieć z kolei formę linki, drutu, bądź nawet szyny. Co bardzo ważne, przewód składa się z tylko jednej żyły. Na definicję przewodu nie wpływa izolacja – może on być izolowany bądź odsłonięty. Izolacja – zazwyczaj z tworzywa sztucznego – może mieć różne kolory. Kolejna ważna informacja: kolor tworzywa odpowiada funkcji przewodu. Przewody fazowe mają zazwyczaj kolor czarny lub brązowy, jednak jeśli występuje ich w danym miejscu więcej, mogą one mieć również inne kolory, np. czerwony lub biały. Przewody neutralne oznaczane są zawsze przy pomocy koloru niebieskiego, zaś ochronne – żółto-zielonego.

- Kolory te są niezwykle istotne przy budowaniu instalacji elektrycznej oraz wykonywaniu z nią wszelkich prac naprawczych czy konserwacyjnych – mówi specjalista hurtowni Algra - Pozwalają one łatwo zidentyfikować przewody różnych funkcji i w ten sposób uniknąć nieprawidłowego podłączenia poszczególnych elementów. Powinniśmy o tym pamiętać, np. podczas montażu oświetlenia w domu. 

Charakterystyka kabla

Czym zatem jest kabel? W praktyce jest to każdy element instalacji elektrycznej, który zbudowany jest z co najmniej jednej żyły, czyli przewodu. Zazwyczaj jednak kabel zawiera kilka żył, izolowanych osobno ale zamkniętych w jednej osnowie. To nie jedyna różnica między zwykłym przewodem – kable posiadają często elementy wzmocnienia mechanicznego, który zwiększa ich sztywność i odporność na uszkodzenia. Wbrew powszechnemu przekonaniu miejsce wykorzystania elementu nie ma żadnego wpływu na ich nazwę i funkcje – kable mogą być stosowane zarówno w środowisku zewnętrznym, np. jako elementy sieci przesyłowej, jak i wewnątrz budynków.

Jak zatem widać, terminy „kabel” i „przewód” nie powinny być używane jako synonimy, nawet mimo faktu, że są one ze sobą powiązane zarówno przez specyficzną konstrukcję, jak i zastosowanie. Krótko mówiąc: „kabel” jest pojęciem znaczeniowo szerszym. Każdy przewód posiadający izolację może zostać nazwany kablem (lub potocznie „kabelkiem”), jednakże kable posiadające dwa i więcej żył nie mogą być już nazwane przewodami.  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz