Artykuł sponsorowany

Jaka jest rola piasku w branży budowlanej? – zapytaliśmy ekspertów z Zakładu Górniczego KAMYCZEK W. Chomicz, P. Chomicz s.c.

Jaka jest rola piasku w branży budowlanej? – zapytaliśmy ekspertów z Zakładu Górniczego KAMYCZEK W. Chomicz, P. Chomicz s.c.

Piasek jako luźna skała osadowa znajduje zastosowanie przy inwestycjach o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Kruszywo te ze względu na swoje właściwości stanowi też niezbędny składnik chemii budowlanej bądź betonu, w dużym stopniu wpływając na jakość i trwałość konstrukcji czy komponentów. Jego wydobyciem zajmują się specjalistyczne firmy takie jak Zakład Górniczy KAMYCZEK W. Chomicz, P. Chomicz s.c. Dowiedz się więcej na temat tego kruszywa.

Piasek jako uniwersalny surowiec

Frakcja piasku stosowanego w budownictwie nie przekracza 2 mm, a największym zainteresowaniem cieszy się, bez dwóch zdań, kruszywo płukane o dużej zawartości krzemionki. Ze względu na kanciaste krawędzie określa się je potocznie ostrym piaskiem.

Piasek płukany ma ogromne znaczenie w przygotowaniu betonu, decydując o parametrach wytrzymałościowych całej mieszanki. Jego rola jest też nieoceniona przy pracach tynkarskich, murarskich czy produkcji prefabrykatów takich jak krawężniki, bloczki lub płyty.

- mówi ekspert z Zakładu Górniczego KAMYCZEK W. Chomicz, P. Chomicz s.c.

Zbliżone właściwości posiada również odporny na różne czynniki chemiczne piasek kwarcowy. Chociaż kojarzy się głównie z wytwarzaniem szkła, ten sprzedawany w workach materiał sprawdza się doskonale jako utwardzenie podłoża. Jeśli zaś inwestorzy poszukują kruszyw jako warstwy filtracyjnej, sięgają po pospółkę, która stanowi połączenie piasku i żwiru, przez co jej ziarna dochodzą nawet do 63 mm. Atrakcyjna cenowo nadaje się do wypełnień wykopów czy fundamentów, świetnie stabilizując grunt dzięki swej dużej nośności. Jest też ona wręcz niezastąpiona przy wznoszeniu nasypów o wyższym kącie nachylenia. Omawiając popularne kruszywo, nie sposób nie wspomnieć o tzw. piasku zasypowym, bez którego ciężko sobie wyobrazić procesy wyrównywania i ukształtowania terenu pod inwestycje.

Strategiczny kruszeń

Nie ulega wątpliwości, że piasek to jeden z popularniejszych kruszyw stosowanych w branży budowlanej. Ziarna mineralne niezwiązane spoiwem mają ogromne znaczenie dla celów gospodarczych, zatem nie zanosi się, aby popyt na tego rodzaju materiał zmalał w najbliższym czasie. Piasek, którego główny element składowy stanowi kwarc, odznacza się zróżnicowaną frakcją granulometryczną, co tylko zwiększa zakres jego wykorzystania. Wydobywany najczęściej za pomocą metody odkrywkowej w kopalniach określanych jako piaskownie wymaga jednak oczyszczenia z materiałów organicznych.

Kruszywo te bowiem nie będzie spełniało swojej funkcji, jeśli nie pozbawi się go pyłów, pozostałości roślinnych czy cząstek gliny. Dlatego też, chcąc zwiększyć wartość pozyskiwanego surowca, jest on przesiewany lub wypłukiwany bezpośrednio ze złoża. Nie da się ukryć, że od jakości zastosowanego piasku zależy w dużej mierze powodzenie całego przedsięwzięcia budowlanego. Dlatego też betoniarnie, deweloperzy bądź hurtownie materiałów, powinni zaopatrywać się w kruszywo jedynie u renomowanych wydobywców. Firmą godną polecenia jest zdecydowanie Zakład Górniczy KAMYCZEK, który specjalizuje się w wydobywaniu piasków i żwirów.

Co jeszcze znajdziemy w ofercie Zakładu Górniczego KAMYCZEK?

Zakład działa na rynku od 2000 roku, a jego siedziba mieści się w Bródzie Małym, w powiecie suwalskim, w województwie podlaskim. Zatrudnieni tam fachowcy gwarantują wysoką jakość wydobywanego piasku i żwiru, którą potwierdzają liczne certyfikaty. Oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm i uwzględnia między innymi:

  • piasek płukany,

  • piasek siany na sucho,

  • kamień przekruszony,

  • kamień otoczak,

  • żwir płukany,

  • żwir siany na sucho.

W skład floty pojazdów tego przedsiębiorstwa wchodzą samochody ciężarowe o różnej ładowności, dzięki którym możliwy jest transport zamówionego kruszywa. Firma zapewnia również fachową pomoc w doborze potrzebnych produktów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz