Artykuł sponsorowany

Jaka jest rola oskarżyciela posiłkowego lub jego pomocnika w trakcie procesu?

Jaka jest rola oskarżyciela posiłkowego lub jego pomocnika w trakcie procesu?

Rola pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego to jedno z zadań wykonywanych przez profesjonalnego adwokata. Jest ono ściśle powiązane z prawem karnym, które pozwala na tego typu pomoc. W takim przypadku pełnomocnik reprezentuje interesy osoby pokrzywdzonej, tym samym dbając o jego dobro. Dzięki temu poszkodowany ma pewność, że jego sprawą zajął się ktoś o odpowiednich kwalifikacjach.

Dla wielu osób wszystkie procedury związane z prawem bywają zawiłe i niezrozumiałe. W związku z tym mogą skorzystać z usług profesjonalnych kancelarii adwokackich służących pomocą podczas wystąpienia takiej potrzeby. Wyjątkowo trudnymi sytuacjami są wszelkie przypadki podlegające pod prawo karne. Są to czyny tak zwane zabronione, które normowane są karami kryminalnymi. Podstawowe z nich to grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności lub dożywocie. W takim przypadku pełnomocnik posiada wszystkie wymagane oświadczenia, które powodują, że staje się on osobą upoważnioną do reprezentowania pokrzywdzonego i dokonywania w jego imieniu większość czynności prawnych. W wielu przypadkach zatrudniany jest to pełnienia tej roli, doskonale wykwalifikowany adwokat.

Kim jest oskarżyciel posiłkowy?

Należy wiedzieć, że rolę oskarżyciela posiłkowego może pełnić, każdy pokrzywdzony w sprawie. Jego zadaniem jest przeprowadzanie prac wraz lub w zamian za prokuratora. Jedynie co pokrzywdzony musi wykonać, jest złożenie właściwego oświadczenia. Taki dokument powinien zostać przedstawiony w sądzie, w którym ma odbywać się rozprawa. Najważniejsze, aby oskarżyciel posiłkowy złożył dany wniosek we właściwym terminie. Oznacza to, że ma on czas od wniesienia aktu oskarżenia do chwili odczytania go przez sąd, podczas głównego procesu. Dzięki temu ma on możliwość zgłaszania wniosków dowodowych, przeglądania akt związanych ze sprawą, a także może zadawać pytania wszystkim osobom przesłuchiwanym.

Główne zadania pełnomocnika pokrzywdzonej osoby

W związku z trudnymi, a co najważniejsze czasochłonnymi zasadami obowiązującymi w prawie karnym warto skorzystać z usług doświadczonego adwokata. W trakcie procesu pełnomocnik pokrzywdzonego siedzi ramię w ramię z prokuratorem. Tym samym stając się niezwykle pomocnym, ponieważ może on zadawać pytania podczas rozprawy sądowej, przedstawiać swoje wnioski lub nie akceptować pewnych procedur. Jego wiedza oraz wieloletnia praca umożliwia w odpowiedni sposób wykonywać wszystkie wymagane w danej sytuacji czynności np. tworzenie i składanie wniosków dowodowych. Co więcej, pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego ma również możliwość przeglądania akt bezpośrednio związanych ze sprawą. Dzięki temu może on bez problemu zapoznać się z postanowieniami organów ścigania. Dodatkowo ma sposobność do zapoznawania się z opinią wydaną przez biegłych. Bez wątpienia, praca profesjonalnego pełnomocnika jest niezastąpiona, dlatego warto skorzystać z oferty Kancelarii Adwokackiej Adwokat Agnieszka Sołtys.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz