Materiał Partnera

Jaka jest opłacalność instalacji fotowoltaicznej w Polsce?

Jaka jest opłacalność instalacji fotowoltaicznej w Polsce?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest od kilku lat coraz bardziej popularne w naszym kraju, i nieustannie zdobywa nowych zwolenników. Są one tym bardziej atrakcyjne, że nie tylko mają mniejszy wpływ na środowisko naturalne, ale też obniżają koszty dostarczenia energii do instalacji i urządzeń. Szczególnie pozytywnie w tym aspekcie prezentuje się fotowoltaika, która poza tymi dwoma zaletami, pozwala czerpać zyski ze sprzedaży energii.

Na czym to polega?

Energia słoneczna jest najbardziej dostępnym ze wszystkich źródeł energii odnawialnej. Korzystają z niej kolektory słoneczne przeznaczone do podgrzewania wody użytkowej lub jako wsparcie dla instalacji grzewczej budynku oraz fotowoltaika, która zamienia energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Optymalnym dopasowaniem, projektowaniem, montażem i serwisem instalacji fotowoltaicznych zajmuje się firma Greenergy.

Foton światła po uderzeniu w panel jest wchłaniany przez krzem i wybija elektron, co zmusza go do ruchu – ruch ten to przepływ prądu. Za konwersję prądu stałego (DC) wytwarzanego przez panlele PV, na prąd o parametrach sieciowych odpowiada falownik – serce instalacji fotowoltaicznej. System wykorzystywać można na trzy sposoby – zużywać na bieżąco w budynku, do którego podłączone są panele fotowoltaiczne, magazynować energię, albo ją oddawać do sieci elektroenergetycznej. Uzależnione jest to od rodzaju założonej instalacji. Najbardziej korzystną formą dla użytkowników indywidualnych jest ostatni z wymienionych sposobów - można rozliczać się z zakładem energetycznym na zasadzie bilansowania zużycia i produkcji energii. Uzyskany w ten sposób tańszy prąd może być wykorzystywany na potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego, w tym do ogrzewania oraz podgrzewania wody. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, że system PV w ogóle nie wymaga obsługi. Panele fotowoltaiczne pracują samodzielnie w wydajny sposób, a nasza rola ogranicza się jedynie do utrzymania ich w dobrym stanie technicznym.

Wartościowa inwestycja

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest opłacalny niezależnie od tego, do jakiego celu ją przeznaczymy. Energia odnawialna zawsze jest wyborem lepszym niż korzystanie ze źródeł nieodnawialnych, szczególnie w świetle niepokojących zmian klimatu, jakich obecnie doświadczamy.

Wykorzystanie własnej elektrowni słonecznej w systemach energetycznych domu i firmy daje nam minimum dwadzieścia pięć lat darmowego prądu i to bez konieczności ingerowania w system. Instalacje o mocy nieprzekraczającej 50 kW nie wymagają zdobycia specjalnego pozwolenia, a operator musi podłączyć je do sieci, jeśli moc naszego zestawu nie przekracza mocy przyłącza. Dzięki temu jesteśmy w stanie we własnym zakresie wyprodukować ilość energii elektrycznej pozwalającą na optymalną pracę urządzeń i instalacji elektrycznych w domu. Rozbudowana na większą skalę farma fotowoltaiczna pozwala na sprzedaż energii, co generuje zyski dla właściciela instalacji. Dzięki oszczędnościom w zakresie energii elektrycznej, jakie uzyskamy poprzez instalacje fotowoltaiczne, zwrot kosztów z ich montażu następuje w ciągu kilku lat od momentu ich uruchomienia.

Opracowanie:
Łódź, Bazarowa 12 lok. 34
tel. 794 100 210
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz