Materiał Partnera

Jaka jest historia broszki?

Jaka jest historia broszki?

Coraz rzadziej można spotkać kobiety, które do swojego płaszcza czy sukni przypinają broszkę. Dziś kojarzy się ona z naszymi babciami, opcjonalnie z dystyngowanymi damami z brytyjskiego dworu królewskiego. Tymczasem jeszcze kilkaset lat temu broszka przeżywała lata swojej świetności!

Co zatem kryje się za historią broszki? W jaki sposób były niegdyś wykorzystywane te wyroby jubilerskie? Pora uchylić rąbek tajemnicy.

Czym jest broszka?

Brosza lub broszka to rodzaj biżuterii, obecnie stosowanej głównie przez kobiety, i to bardzo rzadko. U dołu takiej ozdoby zamocowana jest szpilka, która służy przypięciu jej do ubrań lub łączenia za jej pomocą poszczególnych części ubioru, na przykład obu połów żakietu lub nałożonego wokół ramion szerokiego szala.

Kształt broszki w zasadzie ograniczony jest przez wyobraźnię jej twórcy – często spotyka się owalne lub okrągłe, jednak bywają i takie w kształcie kwiatu lub motyla, misternie przygotowane przez jubilera.

Historia broszki

Broszka swoją historią sięga nawet epoki brązu. Przez większą część swojej modowej „kariery” broszka służyła jedynie w celach praktycznych – pozwalała spinać ze sobą ubrania. Nikt nie przykładał większej wagi do jej wyglądu i materiału, z jakiego została wykonana, stąd początkowo broszki bywały fragmentami muszli czy kości, później także powstawały z kamienia lub drewna. Z biegiem czasu, w miarę rozwoju możliwości technicznych, zaczęto ozdabiać broszki kamieniami i metalami szlachetnymi oraz nadawać im kształty – na przykład zwierząt, łuków czy funkcjonujących na danym obszarze bóstw. Kolejne lata przyniosły takie rozwiązania, jak broszka z bursztynem czy broszka z perłą.

Piętnasty wiek przyniósł ozdoby w postaci diamentów, rubinów i szafirów, tym samym nadając broszce status ozdoby dla bogatej arystokracji, która za jej pośrednictwem podkreślała swój stan społeczny. Z biegiem kolejnych lat broszka ewoluowała, doczekując się także pozłacanych i posrebrzanych odmian.

Wśród najbardziej znanych użytkowniczek broszki wymienia się królową Wiktorię oraz słynną projektantkę – Coco Chanel.

Gdzie kupić broszkę?

Do dziś broszki można zakupić w salonach jubilerskich, choć nie są już tak eksponowane, jak niegdyś. Jeśli jednak interesuje nas oryginalna, niepowtarzalna, ręcznie robiona biżuteria – warto ominąć wielkie salony jubilerskie. Biżuteria autorska to sposób na to, by nie tylko wesprzeć lokalny biznes, ale i zdobyć unikatową broszkę, która z pewnością nas wyróżni. Warto sprawdzić na przykład wyroby oferowane przez Walo-Silver – cechują się niesamowitą dbałością o szczegóły i są prawdziwie ręcznie wykonanym arcydziełem, które uświetni naszą kreację.

Opracowanie:
Warszawa, Szwankowskiego 7 lok. 63
tel. 609 537 787
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz