Jak żyć z cholerykiem?

Jak żyć z cholerykiem?

Życie z cholerykiem nie jest proste. Cholerycy to osoby bardzo uczuciowe, które mocno przeżywają zarówno dobre, jak i złe uczucia. Tworzysz związek z osobą o takich skłonnościach? Dowiedz się, kim dokładnie jest choleryk i jak z nim rozmawiać, by na co dzień osiągnąć kompromis. Dowiedz się, kto pasuje do choleryka i może stworzyć z nim szczęśliwy i trwały związek.

Strony www Strony www

Kto to jest choleryk?

Choleryk to osoba, która uwielbia dominować. Nie tylko w życiu osobistym, ale także zawodowym. Cholerycy są pewni siebie i przekonani, że zawsze i wszędzie mają rację. Potrafią bronić swojego zdania. Są ambitni, dlatego nie potrafią usiedzieć w miejscu i wciąż wyznaczają sobie nowe cele do zrealizowania. Cholerycy nie znają pojęcia lenistwa, uwielbiają, gdy wokół dużo się dzieje. Kochają wyzwania i niestraszne im zmiany.

Niestety cholerycy często mówią szybciej, niż pomyślą. Są bardzo emocjonalni, co zwykle prowadzi do nieuniknionych konfliktów z otoczeniem. Przeżywają mocno zarówno pozytywne, jak i negatywne uczucia, dlatego mogą łatwo wpadać w gniew i frustrację. Są impulsywni, więc nie trudno wyprowadzić ich z równowagi, szczególnie jeśli rozmówca ma inne poglądy.   

Jak żyć z cholerykiem?

Już w dzieciństwie życie z cholerykiem nie jest łatwe. Są to dzieci głośne, które wiedzą, czego chcą. Mogą być grzeczne, ale pod warunkiem, że inni są wobec nich ulegli. Szybko wpadają w gniew i histerię w kontaktach z innymi. Łatwo się obrażają, dlatego wymagają szczególnego podejścia ze strony dorosłych.

Są to też maluchy aktywne, ciekawe świata, odważne. Zdaniem psychologów, najważniejsze jest to, by rodzic wyznaczał dziecku wyraźne granice, nie hamował jego energii i dał mu się wyszaleć. Warto posyłać dzieci o takich skłonnościach na intensywne zajęcia sportowe, które wymagają rywalizacji.

A jak rozmawiać z cholerykiem w dorosłym życiu? Nie jest to prosta sprawa, ponieważ takie osoby są uparte i ciężko przekonać je do innego zdania niż ich własne. Jeśli choleryk wpadnie w gniew, trudno opanować mu zdenerwowanie. W sytuacjach stresowych może nawet rzucać krzywdzące oskarżenia wobec bliskich. Gdy emocje opadną, zraniona osoba niestety nie zawsze otrzymuje przeprosiny.

Choleryk słabo znosi krytykę, jeśli więc chcemy wytknąć mu błędy, musimy ważyć każde słowo. Takie osoby mimo dużej pewności siebie nie radzą sobie z porażkami. Jeśli cechy choleryka staną się do dla jego drugiej połówki nie do wytrzymania, najczęściej związek rozpada się z hukiem. W innym przypadku należy szukać pomocy w psychoterapii.

Kto pasuje do choleryka?

Do choleryka pasują osoby o cechach sangwinika, ponieważ są radosne i potrafią z łatwością rozładować napiętą sytuację. Energiczny choleryk odnajdzie się również w związku z wrażliwym melancholikiem. Jego łagodne usposobienie złagodzi ostry temperament partnera. Choleryk musi jednak szczególnie uważać, by nie zranić melancholika.

Choleryk w związku potrafi zdominować drugą połówkę. Jest władczy, pełni rolę przywódcy. To on podejmuje decyzje w związku i nie zawsze liczy się ze zdaniem drugiej osoby. Raczej daleko mu do romantyzmu, stawia na konkrety. Jest bezpośredni, szczery, nigdy więc nie owija w bawełnę. Bywa porywczy i kłótliwy, dlatego wymaga spokojnego podejścia partnera.

Pewność siebie i decyzyjność sprawia, że cholerycy potrafią świetnie troszczyć się o rodzinę. Są odpowiedzialni, dlatego są w stanie stworzyć bezpieczne warunki dla swojego związku. Takie osoby wyróżnia zaradność. Umieją rozwiązywać nawet trudne problemy. Stawiają na szybkie i skuteczne rozwiązania. 

Przeczytaj, kim jest introwertyk

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz