Artykuł sponsorowany

Jak zwiększyć żywotność opony w ciężarówce?

Jak zwiększyć żywotność opony w ciężarówce?

Jakość opon w ciężarówce ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo, komfort i ekonomię jazdy. Sprawa nie kończy się jednak jedynie na wyborze konkretnego produktu. Istnieje wiele czynników mających wpływ na odczucia towarzyszące kierowcy samochodu ciężarowego. Aby zaoszczędzić pieniędzy i kłopotów w dłuższej perspektywie, warto stosować się do kilku wskazówek dotyczących dbania o ogumienie.

Jakie opony do ciężarówki wybrać?

Kupowanie produktów niskiej klasy to jedynie pozorna oszczędność. Jak podają eksperci z firmy Orange Express s.c., to właśnie wybór uznanych marek opon ciężarowych decyduje o trwałości i bezpieczeństwie. Szacuje się, że opony do tira niskiej jakości pozwalają na przejechanie około 120-150 tys. kilometrów, natomiast produkty uznanych marek wydłużają ten dystans do 220 tys. W tej gałęzi przemysłu cena idzie w parze z jakością, zatem kupując opony Continental, Michelin, Bridgestone czy Goodyear możemy sporo zaoszczędzić w dłuższej perspektywie.

Zwiększanie żywotności opony do tira

Istnieje kilka technik i zabiegów, które pozwolą zmaksymalizować trwałość opony do ciężarówki.

  • Użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem - planując trasę długodystansową warto dopasować ogumienie przeznaczone do takich przewozów. Inne opony nadadzą się do przewozów regionalnych, a inne do dynamicznej jazdy miejskiej. 

  • Geometria kół i osi - regularna kontrola tego parametru również ma wpływ na zużywanie opon. Przy występowaniu rozbieżności zużycie może przebiegać nieproporcjonalnie po jednej stronie. 

  • Kontrola ciśnienia - odpowiednia ilość powietrza w oponach ciężarowych ma wpływ na opory toczenia i zużycie opon. Przeprowadzając regularną kontrolę oszczędzamy podwójnie: na eksploatacji opon oraz na spalaniu paliwa. Zmniejszenie oporu toczenia o 10% pozwala zmniejszyć spalanie nawet do 3%. 

  • Zmiana pozycji opon na osi - Opony zwykle zużywają się nierównomiernie. Co jakiś czas warto zamienić je miejscami, aby wyrównać tę rozbieżność.

Równomierny rozkład załadunku - przy ładowaniu towaru należy zadbać o jego równomierne rozłożenie, bez przeciążania którejś ze stron. Unikniemy w ten sposób dysproporcji w eksploatacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz