Jak zwalczyć karaluchy?

Jak zwalczyć karaluchy?

Czasami zdarza się, że w mieszkaniu pojawiają się niechciani goście. Wśród wielu insektów, które mogą zagościć w twoim domu, wyróżnić można karaluchy. Karaluch budzi strach i odrazę. Walka z nim nie jest prosta. Wymaga czasu, a czasami kończy się niepowodzeniem i walkę trzeba podejmować na nowo. Przeczytaj, jak przy pomocy domowych lub chemicznych środków pozbyć się karalucha z domu. Sprawdź, gdzie insekty lubią przebywać najbardziej.

Gdzie można spotkać karalucha?

Owady te są płaskie, co pozwala im przedostać się nawet przez małą szparę. Lubią one, kiedy jest ciemno i cicho – uaktywniają się w nocy. Wchodzą pod lodówkę czy pod kuchenkę mikrofalową. Karaluchy zanieczyszczają jedzenie swoimi odchodami. Dlatego też obecność karaluchów w domu to poważny problem – przeczytaj, jak wygląda karaluch.

Domowe sposoby na pozbycie się karaluchów

Środki, które służą do zwalczania insektów, są szkodliwe dla dzieci i zwierząt. Nie możemy o tym zapominać. Warto najpierw wypróbować domowe sposoby. Jeżeli one zawiodą, wtedy dopiero można zgłosić się o pomoc do firmy zajmującej się dezynsekcją lub wykorzystać chemiczne środki na własną rękę.

Najpierw jednak postaw na czystość. Gruntowne sprzątanie domu może pomóc w pozbyciu się szkodników. Nieporządek i brud tworzą idealne warunki dla rozwoju karaluchów. Dzięki nieczystościom insekty te zyskują dodatkowe pożywienie. Koniecznie trzeba zadbać zatem o porządek w domu. Pomoże nam to w walce z owadami.

Musisz mieć świadomość, że gniazda szkodników znajdują się w różnych miejscach. Należy zatem dobrze uszczelnić mieszkanie. Zatkaj wszelkie szczeliny i otwory. Pamiętaj, że gniazdo karalucha możne znajdywać się w sypie, u sąsiadów lub w rurach.

Zmieszaj proszek do pieczenia oraz cukier – wsyp to do miseczki lub na talerzyk. To nie jedyna mieszanka, dzięki której pozbędziesz się karaluchów. Możesz też połączyć  niegaszone wapno, mąkę, cukier oraz kwas borowy, czyli boraks – łatwo dostępny środek, który charakteryzuje się stosunkowo niską toksycznością dla ludzi. Te dwie mieszanki mogą pomóc ci w walce z insektami.

Ciekawym sposobem na pozbycie się karaczana jest piwo. Piwo to przysmak karaluchów. Można wlać je do miski i zostawić. Owady wpadną tam, a potem nie będą miały jak się wydostać. To samo można zrobić z kawą. Karaczany nie przepadają również za zapachem liści laurowych oraz kocimiętki – jeżeli problem karaluchów pojawił się w naszym domu, warto zaopatrzyć się w te rośliny.

Warto pamiętać, że karaluchy należą do jednych z niewielu zwierząt, które trawią białko włosa – keratynę. Mogą żywić się różnego rodzaju odpadami, włosami również.

Jak usunąć karaluchy przy pomocy profesjonalnych środków?

Jeżeli domowe sposoby zawiodły, czas wypróbować  dostępne na rynku środki chemiczne. Masz do wyboru spraye, proszki, żele oraz płytki.

Żel to środek owadobójczy. Wysokobiałkowe substancje  oraz specjalnie dobrane feromony przyciągają karaluchy. Substancja aktywna zawarta w żelu zabija je. Płytka może zarówno odstraszyć, jak i unieszkodliwić insekta.

Niestety nie jest łatwo pozbyć się nieproszonego gościa z domu. Nawet jeżeli myślimy, że nasze trudy uwolnienia się od karaczanów okazały się sukcesem, wcale nie musi tak być. Jaja karaluchów mogą rozwijać się nawet przez 280 dni. Nawet jeżeli przy pomocy domowych sposobów, środków chemicznych lub profesjonalnej pomocy przez kilka miesięcy nie zobaczyliśmy żadnego dorosłego osobnika, sytuacja może ulec zmianie – z jaj mogą wykluć się nowe karaluchy. Trzeba będzie podjąć wtedy walkę na nowo.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz