Jak zrobić zielnik? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić zielnik? Instrukcja krok po kroku

Kreatywne spędzanie wolnego czasu, okazja do przyswojenia nowych informacji o otaczającym nas świecie czy odprężające hobby – samodzielne wykonanie zielnika niesie za sobą wiele nieoczywistych korzyści. Choć kojarzy się przede wszystkim ze szkolnymi zadaniami, to może okazać się również ciekawym doświadczeniem dla dorosłych. Sprawdź, jak przygotować suchy ogród w domowych warunkach. W naszym mini przewodniku znajdziesz wszelkie potrzebne wskazówki.  

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Wykonanie zielnika krok po kroku

Chcesz przyswoić wiedzę na temat otaczającej Cię przyrody? A może chcesz odkryć niezwykłe właściwości ziół oraz innych roślin? Choć zazwyczaj tworzą go dzieci w szkole podstawowej, to zielnik może stać się wyjątkową dekoracją domu i niezwykłą rozrywką dla dorosłych. Przygotowując własny zbiór, możesz rozwijać swoje zainteresowania i spędzić czas na łonie natury. Nie musisz bowiem ograniczać się do własnego ogrodu – poszukuj nowych gatunków i odmian w parkach, lasach czy sadach. Swoją kolekcję możesz powiększać stopniowo przez cały rok.

Zastanawiasz się, jak wygląda zielnik? To zbiór wybranych według określonego motywu przewodniego roślin. Bez względu na to, czy jest przygotowywany do szkoły, czy też profesjonalnie przez dorosłych – powinien stanowić możliwie pełną i przemyślaną kolekcję. Warto umieścić w nim różne części wybranych okazów: liście, kwiaty czy korzenie. W przypadku suchych ogrodów kompletność odgrywa ważną rolę. Jak zrobić zielnik? Oto szczegółowa instrukcja:   

Krok pierwszy: przygotowanie materiałów

Przygotowując profesjonalny lub szkolny zielnik, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka podstawowych materiałów dostępnych w każdym sklepie papierniczym. Choć zazwyczaj taki zbiór kojarzy się nam z zeszytem lub skoroszytem, to taka forma może okazać się nietrwała.

Jeśli chcesz, aby stworzony przez Ciebie suchy ogród przetrwał przez kilka lat, to do jego wykonania musisz użyć: miękkiego papieru białego, teczki tekturowej, gazet lub bibuły, pergaminu lub papieru pakowego, kartek sztywnego białego papieru formatu A3 lub A4 i kleju do papieru oraz nożyczek. Do zbierania roślin przydatne mogą okazać się również scyzoryk czy druciana siatka.    

materiały

Krok drugi: pomysły na zielnik, czyli ustalenie tematyki

Tak jak zostało już wcześniej wspomniane, suchy ogród powinien mieć swój temat przewodni. Z tego powodu powstają na przykład zbiory tematyczne, które obejmują rośliny należące do jednej rodziny (zielnik roślin lipowatych) lub konkretnej grupy (m.in. zielnik drzew).

Pomysłów jest oczywiście więcej, ponieważ można przygotować kolekcje okazów o niezwykłych właściwościach czy gatunków występujących w Twoim ogrodzie. Innym rodzajem są zielniki dydaktyczne przygotowywane w ramach zajęć szkolnych. Pamiętajmy jednak, że w ścisłym znaczeniu takie zestawienie jest formą dokumentacji naukowej.   

zielnik temat

Krok trzeci: jakie rośliny do zielnika zbierać i gdzie?

Miejsce, sposób i pora zbierania roślin do zielnika zależy przede wszystkim od wybranej tematyki. Chcąc uzupełnić swój zbiór, musisz dowiedzieć się, gdzie występują i kiedy rosną konkretne okazy. Na przykład suchy ogród jesienny pozwoli zgromadzić większość potrzebnych materiałów z jednego miejsca i w krótkim czasie. Pamiętaj, że profesjonalna kolekcja zawiera wszelkie części roślin. W niektórych przypadkach trzeba zaopatrzyć się w zamian w zdjęcie np. łodygi czy kwiatu.

Zbierając okazy do zielnika, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Rośliny nie mogą pochodzić z rezerwatów, parków narodowych oraz innych miejsc, gdzie prawo zabrania ich zrywania. Nie należy naruszać również terenów prywatnych bez zgody właścicieli.  
  • Nie można zbierać gatunków zagrożonych wyginięciem czy chronionych.
  • Przed zerwaniem rośliny, warto sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się inne okazu tego samego gatunku. Należy powstrzymać się przed zbieraniem okazów rzadkich.

zbieranie roślin

Zastanawiasz się, jak zbierać rośliny do zielnika? Przede wszystkim staraj się nie uszkodzić okazu, zadbaj o bezpieczny transport i nie odcinaj części, które mogą wydawać Ci się brzydkie – mogą bowiem stanowić dużą wartość botaniczną.  

Krok czwarty: suszenie roślin

Zanim włożysz do suchego ogrodu znalezione okazy, to musisz najpierw pozbyć się z nich wilgoci. W tym celu warto wykorzystać przygotowane wcześniej gazety czy bibułki. Pamiętajmy, że im grubsze łodygi czy liście, tym więcej materiału należy użyć. Unikaj suszenia roślin do zielnika kolorowymi magazynami. Czynność wykonuj w suchym i ciepłym miejscu oraz zadbaj o dobre wyeksponowanie poszczególnych części kwiatów czy krzewów i drzew. Pamiętaj, że suszenie może potrwać w przypadku małych elementów nawet 14 dni.    

suszenie roślin

Krok piąty: przygotowanie karty zielnikowej

Osuszone rośliny możemy umieszczać na kartkach. Pamiętaj o wyróżnieniu okładki oraz pierwszej strony zielnika. Tam powinny znaleźć się informacje o autorze czy tematyce zbioru. Aby przygotować kolejne części kolekcji, musisz przejść przez trzy ważne etapy:

  • Rozpoznanie roślin do zielnika,
  • Naklejanie roślin na karcie zielnikowej,
  • Przygotowanie opisów roślin. 

naklejanie roślin

Przygotowany w ten sposób zielnik może stać się nie tylko szkolną pracą, ale również pamiątką rodzinną czy małą encyklopedią o otaczających nas roślinach. O tym, jakie gatunki można znaleźć obecnie w ogrodach, dowiesz się z naszego mini poradnika. Sprawdź, co kwitnie jesienią.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz