Jak zrobić żel antybakteryjny?

Jak zrobić żel antybakteryjny?

Jeszcze do niedawna żel antybakteryjny można było kupić w drogerii za kilka złotych. Obecna sytuacja związana z koronawirusem sprawiła jednak, że produkty te trudniej znaleźć na sklepowych półkach. Można je jednak zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy kilka składników, by stworzyć własny żel antybakteryjny, który możemy wykorzystywać do dezynfekcji rąk, kiedy musimy pójść na zakupy czy pojechać do pracy. Dowiedz się, jak przygotować go krok po kroku.

Strony www Strony www

Jaki alkohol wykorzystać do zrobienia żelu/płynu antybakteryjnego?

Do zrobienia żelu lub płynu antybakteryjnego najlepszy będzie spirytus. By alkohol spełnił swoje zadanie, musi być co najmniej 60-procentowy. Jeśli nie możesz znaleźć w sklepach spirytusu, wykorzystaj alkohol izopropylowy (w stosunku 80 ml alkoholu, 20 ml wody), który jest dostępny w sklepach chemicznych czy hurtowniach kosmetycznych.

Niestety, alkohol może wysuszać skórę, dlatego, jeśli chcesz aby twoje dłonie były nawilżone mimo używania żelu, po dezynfekcji posmaruj je kremem lub dodaj do żelu glicerynę. Aby żel był przyjemniejszy w użyciu, możesz w nim wykorzystać również olejek eteryczny.

Żel antybakteryjny ze spirytusu i żelu aloesowego

Aby zrobić żel antybakteryjny w domu, potrzebujemy jedynie 85 ml spirytusu ratyfikowanego i 15 ml żelu aloesowego. Spirytus wlej do miseczki. Dodaj żel i dokładnie wymieszaj składniki. Jeśli na dnie miseczki powstaną grudki, ciecz możesz przelać do buteleczki przez sitko za pomocą pipety. Nie jest to jednak konieczne. Grudki są jedynie oznaką, że w żelu aloesowym znajdowały się substancje zbrylające.

Uzyskaną ciecz najlepiej przelać do 100 ml buteleczki. Wygodna będzie buteleczka z atomizerem podobnym do tego, który znajdziemy w balsamach do ciała. Znajdziesz ją m.in. w drogeriach. Możesz też wykorzystać pusty pojemniczek po innym kosmetyku. 

Płyn antybakteryjny ze spirytusu i wody

Jeśli nie masz w domu żelu aloesowego, możesz przygotować płyn antybakteryjny z 85 ml spirytusu i 15 ml wody (możesz ją zastąpić też hydrolatem różanym, lipowym lub innym, który akurat masz w kosmetyczce). Oba składniki połącz w miseczce i dokładnie wymieszaj. Uzyskaną ciecz przelej do buteleczki. W tym przypadku najlepsza będzie buteleczka z atomizerem, który rozprasza ciecz w tzw. mgiełkę.

Taki płyn staraj się zawsze mieć przy sobie - w torebce, w samochodzie. To szczególnie ważne, jeśli musisz korzystać z komunikacji miejskiej lub zrobić zakupy w supermarkecie czy aptece. Aby zdezynfekować dłonie, należy dokładnie rozprowadzić płyn po skórze. Jak to zrobić prawidłowo? Zobacz infografikę poniżej.

Jak prawidłowo dezynfekować ręce?

Dezynfekcja rąk

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (5)
3.6
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także