Artykuł sponsorowany

Jak zrobić witraż z użyciem produktów ze sklepu Agropref?

Jak zrobić witraż z użyciem produktów ze sklepu Agropref?

Witraże to dekoracyjne wypełnienia okien wykonane z fragmentów kolorowego szkła wprawionego w metalowe ramki. Są znane już od wczesnego średniowiecza i stosowane głównie w budowlach sakralnych. Wykonanie witrażu wymaga dużej dokładności oraz cierpliwości, a także użycia odpowiednich materiałów i narzędzi. Co jest potrzebne do zrobienia tej ozdoby? Jakimi technikami można wykonać witraż? Czy da się to zrobić samodzielnie w domu?

Jakie narzędzia i materiały są potrzebne do wykonania witrażu?

Do zrobienia witrażu potrzebne jest przede wszystkim odpowiednie szkło witrażowe. W sklepie Agropref Hurtownia zaopatrzenia witrażownictwa można znaleźć rożne rodzaje tego surowca. Firma oferuje szkło opalowe, szkło katedralne, szkło waterglass oraz szkło muślinowe. Aby wyciąć z niego potrzebne do wypełnienia wybranego wzoru kształty, należy zaopatrzyć się w specjalnie do tego przeznaczone narzędzie, na przykład nóż, piłę lub cyrkiel. Do zabezpieczenia szkła przed zarysowaniem przyda się pianka polietylenowa, na której należy położyć szybę. Wycięte elementy należy też wygładzić odpowiednią szlifierką dostępną w ofercie Agropref. Poszczególne kawałki szkła trzeba też zlutować lub skleić, by witraż był stabilny.

Jak wykonać witraż krok po kroku?

Po zaopatrzeniu się w potrzebne materiały i narzędzia w hurtowni Agropref, można przystąpić do pracy nad witrażem. Pierwszy krok to przygotowanie projektu. Wybrany wzór należy narysować na dwóch kartkach, najlepiej z użyciem kalki. Jedną kopię trzeba później rozciąć na poszczególne elementy, które w witrażu będą wykonane z różnych kawałków szkła. Na szybie należy odrysować wycięty wcześniej wzór, a następnie przy użyciu noży do cięcia szkła przygotować wszystkie części mozaiki. Na tym etapie warto zabezpieczyć dłonie rękawicami ochronnymi. Dobry nóż do szkła nie powinien zostawiać odprysków. Po wycięciu elementu trzeba go wyszlifować odpowiednio dobraną ściernicą, a następnie otrzeć z pyłu i ułożyć na drugiej kopii projektu witrażu.

Przed przystąpieniem do klejenia i lutowania należy oczyścić szkło z plam i śladów. Każdy element musi zostać oklejony dostępną w Agropref taśmą miedzianą. Kolejnym etapem jest scalenie szklanego obrazu. Należy to zrobić za pomocą lutownicy, kiedy wszystkie kawałki są odpowiednio ułożone jeden przy drugim. Tak przygotowany obraz można zabezpieczyć oprawą witraży. Gotowe witraże do drzwi lub okien stanowią nietuzinkową ozdobę, która doskonale sprawdza się nie tylko w domu, ale też w restauracjach, miejscach o charakterze artystycznym i innych lokalach. 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz