Artykuł sponsorowany

Jak zrobić prawo jazdy?

Jak zrobić prawo jazdy?

Marzeniem wielu osób jest zrobienie prawa jazdy. Myślenie o tym zaczyna się często jeszcze na długo przed 18 urodzinami. Pozwolenie na prowadzenie auta kojarzy się najczęściej z nauką jazdy, ale żeby móc zostać kierowcą kategorii B nie wystarczy tylko umieć jeździć samochodem. Trzeba jeszcze dopełnić kilku formalności. Jakich? Sprawdziliśmy.

Profil kandydata na kierowcę

Na początku trzeba udać się do swojego lokalnego wydziału komunikacji, w którym uzyskamy  numer PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. Z takim numerem możemy udać się do szkoły jazdy, która zapewne poleci nam lekarza wykonującego badania dla kierowców. Stwierdzi on czy możemy prowadzić auto. Jeśli wynik badań będzie pozytywny, otrzymamy stosowne orzeczenie lekarskie.

Kiedy wizytę u lekarza mamy już za sobą, musimy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy. Można to zrobić w urzędzie miasta lub dzielnicy. Do samego wniosku należy dołączyć wspomniane wcześniej orzeczenie lekarskie oraz aktualne zdjęcie. Trzeba też mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Jeśli nie mamy jeszcze ukończonych 18 lat, do urzędu trzeba przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym, który przy urzędniku podpisze oświadczenie. Wyrazi w nim zgodę na rozpoczęcie przez nas kursu.

Kurs prawa jazdy i egzamin

Dopiero kiedy uda nam się załatwić te formalności, możemy przystąpić do zasadniczej części zadania, jakim jest kurs prawa jazdy. Składa się on z 30 godzin teorii oraz 30 godzin praktyki.

Przedstawiciel firmy Auto Szkoła Extreme, która działa w Łodzi, wyjaśnia, że prawo daje kursantowi możliwość samodzielnego przygotowania się z części teoretycznej, ale kurs praktyczny jest obowiązkowy. Bez zaświadczenia, które wystawia szkoła jazdy, nie możemy bowiem przystąpić do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Warto też pamiętać, że najpierw zdaje się część teoretyczną, na której trzeba wykazać się znajomością przepisów, a dopiero po jej pozytywnym zaliczeniu, możemy przystąpić do zdawania części praktycznej.

Wyrobienie prawa jazdy

Po pozytywnym zaliczeniu drugiej części egzaminu, WORD automatycznie wyśle informację do naszego urzędu. Pozostaje nam wtedy udać się do niego i zapłacić za wystawienie dokumentu. Ta opłata wynosi aktualnie 100,50 zł i zazwyczaj wpłaca się ją w kasie urzędu. Można też zrobić przelew na wskazane przez urząd konto. Najpóźniej po 9 dniach roboczych od dnia otrzymania wpłaty nasze prawo jazdy będzie gotowe do odbioru. Przy odbieraniu dokumentu trzeba okazać dowód osobisty lub paszport.

Powodzenia!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz