Jak zrobić maskę karnawałową?

Jak zrobić maskę karnawałową?

Tradycja masek, które tradycyjnie zakładamy podczas karnawału, sięga XIII wieku. Chociaż dawniej noszono je na co dzień, dzisiaj ubieramy je podczas karnawałowych zabaw. Niezależnie od tego, czy spędzasz ten czas w Wenecji, czy w zaciszu swojego domu, możesz przygotować piękną maskę. Z łatwością zrobisz ją samodzielnie za pomocą kilku drobiazgów dostępnych w każdym sklepie. Do dzieła!

Skąd wzięła się tradycja masek karnawałowych?

Tradycja masek karnawałowych, czyli ozdobnych weneckich masek, wzięła się prawdopodobnie od czasów, gdy to Wenecja w XIII wieku podbiła Konstantynopol, a do miasta sprowadzono muzułmańskie kobiety. To od nich Wenecjanie mieli podobno przyjąć zwyczaj zasłaniania twarzy. Inne legendy mówią natomiast, że fantazyjne ozdoby miały chronić prywatność. Zakrywając twarze, mieszkańcy Wenecji mogli anonimowo korzystać z uciech klubów i kasyn, które były potępiane przez władz Republiki.

Do najpopularniejszych męskich masek należała biała bauta, która zniekształcała głos i pozwalała na picie i jedzenie bez konieczności odsłaniania twarzy. Z kolei kobiety nosiły morettę, która trzymała się dzięki blaszce zaciskanej w zębach. Popularne były również maski inspirowane tradycją komedii. Robiono je z wypalanej gliny lub skóry.

Dzisiaj w Wenecji nie nosi się masek na co dzień, ale w czasie karnawału na ulicach miasta pojawiają się zamaskowane postaci ubrane w kolorowe, bogato zdobione stroje. Niektórzy mieszkańcy spędzają nad przebraniami mnóstwo czasu! Dzięki temu my, odwiedzając to miasto, mamy szansę poczuć się jak za dawnych czasów. W sklepach można z kolei kupić piękne maski karnawałowe wykonane z ceramiki, inspirowane dawnymi wzorami. A co, jeśli nie możemy pojechać do Wenecji? Zróbmy maskę samodzielnie!

Czego potrzebujesz, aby zrobić maskę karnawałową?

Aby zrobić maskę, potrzebujesz tylko kilku drobiazgów, które znajdziesz w każdym sklepie papierniczym. Przyda ci się:

  • karton (biały lub ozdobny)
  • farbki akrylowe (możesz wykorzystać też farbę puchnącą)
  • nożyczki
  • klej lub taśma klejąca
  • cienki patyczek
  • elementy do dekoracji: piórka, kamyki ozdobne, wstążki, folia aluminiowa, cekiny

Jak zrobić maskę karnawałową?

Zanim przystąpisz do tworzenia maski, musisz wyciąć z kartonu wybrany przez siebie szablon. W Internecie z łatwością znajdziesz gotowe maski karnawałowe do wydruku. Szablon możesz również zaprojektować samodzielnie i odrysować na kartonie.

Szablon maska motyl

Szablon maska słoń


Twoja maska karnawałowa jest już wycięta? Czas przystąpić do malowania. Jeśli wybrałeś karton ozdobny, możesz pomalować tylko niektóre elementy maski lub całkowicie pominąć tę część. Jeśli twój karton jest biały, pomaluj go tak, jak chcesz. Żeby było ci łatwiej, wcześniej możesz narysować na masce ołówkiem wzory, które chcesz namalować.

Po wyschnięciu farby możemy przejść do ozdabiania. W tym celu przydadzą ci się drobnostki kupione np. w pasmanterii. Kolorowe cekiny lub kamyki ozdobne możesz przykleić wokół otworów na oczy lub na krawędziach maski. W zewnętrznej części ciekawie będą wyglądać kolorowe pióra lub wstążki. Możesz wykorzystać również folię aluminiową i brokat, którym pokryjesz niektóre części maski.

Następnym etapem przygotowań jest stworzenie uchwytu na maskę. W tym celu możesz użyć cienkiego patyczka – aby ładnie zgrywał się z maską, warto ozdobić go w podobny sposób. Tak przygotowany przyklejamy do bocznej krawędzi ozdoby. Wówczas będziemy mogli trzymać maskę przy twarzy. Jeśli zależy ci na wygodzie, zrób dziurki po bokach maski i przepleć przez nie wstążkę, którą zawiążesz wokół głowy.

Poczekaj, aż klej trzymający uchwyt maski wyschnie. Gotowe!

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz