Materiał Partnera

Jak zostać taksówkarzem? Praktyczny poradnik

Jak zostać taksówkarzem? Praktyczny poradnik

Osoby posiadające prawo jazdy i własne auto, które naprawdę lubią spędzać czas za kółkiem, często myślą o karierze taksówkarza. Trzeba jednak pamiętać, że aby zamienić swój samochód w „taryfę”, musimy ukończyć specjalny kurs i zdobyć licencję – tylko wtedy możemy legalnie pracować w tym zawodzie. Warto zapisać się na kurs – możemy go ukończyć już w dwa tygodnie, a po zdaniu egzaminu zacząć zarabiać pieniądze jako taksówkarz.

Wymagania, które trzeba spełnić

Planując karierę taksówkarza przede wszystkim musimy mieć prawo jazdy kategorii B. Poza tym, by ubiegać się o licencję, musimy mieć ukończone 21 lat. Ważne jest też zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychicznych do wykonywania tego zawodu. Żeby zostać taksówkarzem, musimy też przejść specjalny kurs zawodowy, który kończy się egzaminem przed komisją w Wydziale Komunikacji. Aby otrzymać licencję, kandydat na taksówkarza nie tylko musi zdać egzamin, ale także powinien przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Kursy zawodowe dla taksówkarzy prowadzi Ośrodek Kształcenia Zawodowego we Włocławku. Kurs obejmuje łącznie 15 godzin zajęć – zwykle trwa około dwóch tygodni. Żeby zostać taksówkarzem, potrzebne będzie nam też auto oraz tytuł prawny do dysponowania tym pojazdem.

Dlaczego warto zostać taksówkarzem?

Taksówkarz z licencją może znaleźć zatrudnienie w jednej z korporacji taksówkarskich, działających głównie na terenie największych miast. Dobrym pomysłem jest też założenie własnej działalności gospodarczej – zwłaszcza w średnich miastach, gdzie konkurencja jest mniejsza, a zapotrzebowanie na taksówki dość spore. Argumentem przekonującym nas do zapisania się na kurs taksówkarza powinny być zarobki – taksówkarze za swoją pracę, w pełnym wymiarze godzin, otrzymują całkiem wysokie wynagrodzenie – według danych z tego roku pensja taksówkarza wynosi co najmniej 6 tysięcy złotych, chociaż w dużych miastach taksówkarze zarabiają często nawet powyżej 10 tysięcy złotych. Jeśli lubimy jeździć autem, praca taksówkarza z pewnością się nam spodoba.

Załóż własny biznes

Jeśli zamiast pracować w dużej firmie taksówkarskiej, chcemy otworzyć własny biznes, najlepszym rozwiązaniem na początek będzie dla nas jednoosobowa działalność gospodarcza. Taka działalność nie wymaga od nas kapitału założycielskiego, nie musimy też prowadzić pełnej księgowości – wystarczy księgowość uproszczona. Poza tym jednoosobowym przedsiębiorstwom przysługują różne ulgi i dotacje – przez pierwsze dwa lata prowadzenia firmy płacimy niższe stawki ZUS.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz