Materiał Partnera

Jak zostać spedytorem?

Jak zostać spedytorem?

Zawód spedytora w ostatnich latach mocno zyskuje na wartości. Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie specjalisty. Warto jednak zauważyć, że każda z branż wymaga innego przygotowania i praca spedytora krajowego będzie różniła się zdecydowanie od pracy spedytora lotniczego. Jakie kwalifikacje powinien posiadać spedytor i czy łatwo można je zdobyć?

Czym zajmuje się spedytor?

Praca spedytora związana jest ze świadczeniem usług w zakresie nadzoru nad wysyłaniem oraz odbiorem transportów. Jest to tak zwane śledzenie przesyłki, która przemieszcza się z jednego do drugiego punktu. To jednak nie wszystko. Do obowiązków tego specjalisty należy także załatwianie wszelkich spraw, które bezpośrednio związane są z transportem. Mowa tutaj między innymi o procedurach celnych. Spedytor może być zatrudniony w ramach struktury konkretnej firmy, a może także świadczyć usługi różnym kontrahentom na podstawie umów współpracy.

Predyspozycje potrzebne w zawodzie spedytora

Praca spedytora nie jest zawodem, w którym sprawdzi się każdy.  Potrzebne są pewne cechy charakteru, które wpływają na fakt, że jest ona zdecydowanie łatwiejsza. Przede wszystkim osoba, która chce zostać spedytorem, powinna:

  • mieć łagodne usposobienie,
  • łatwo nawiązywać kontakty,
  • umieć zachować porządek,
  • być terminowa.

Wszystkie wyżej wymienione kwestie są bardzo istotne w kontaktach z klientami, którymi spedytor zajmuje się na co dzień. Nie bez znaczenia jest jednak specjalistyczna wiedza czy znajomość branży. Te z kolei można zdobyć poprzez wybór odpowiedniej szkoły.

W jakie wykształcenie zainwestować, żeby zostać spedytorem?

Jak zauważa specjalista z przedsiębiorstwa Stalspeed sp. z o.o.: Tak naprawdę podstawowym wymogiem, który sprawia, że można podjąć pracę spedytora, jest ukończenie technikum spedycyjnego lub liceum transportowego z odpowiednią specjalizacją. Dla osób, które kończyły szkołę ogólnokształcącą, dobrym sposobem jest także zapisanie się do studium policealnego o tym kierunku – dodaje. Okazuje się jednak, że obecnie coraz mniej firm decyduje się na zatrudnienie spedytora z tak podstawowym wykształceniem. Zdecydowana większość stawia na osoby, które ukończyły studia – przynajmniej licencjat na kierunku takim jak logistyka. Czy jednak wykształcenie jest w tej branży najważniejsze? Okazuje się, że bardzo często to doświadczenie albo wspomniane wcześniej cechy charakteru mają największe znaczenie.

Studia, nawet najlepsze, nie przygotowują tak dobrze do zawodu, jak chociażby bezpłatna praktyka, czy specjalne staże, które oferowane są coraz częściej przez większe firmy. Decydując się na taki staż, można zainwestować tak naprawdę w swoją przyszłość. Bardzo często przedsiębiorstwa, które przyjmują uczniów czy studentów na staże, później zatrudniają ich na stałe – pod warunkiem, że dobrze radzą sobie z powierzonymi im obowiązkami i chcą się rozwijać w tym kierunku. Nawet w przypadku pracy za darmo przez kilka miesięcy oznacza to dobrą perspektywę na przyszłość.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz