Materiał Partnera

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Życie każdego człowieka jest bezcenne, dlatego trzeba o siebie odpowiednio dbać. Ludzie powinni regularnie wykonywać badania, kontrolować swoje zdrowie oraz wieść bezpieczne życie. Niestety często zdarzają się wypadki oraz nagłe zachorowania, które niosą ze sobą wiele negatywnych skutków. Lekarze i ratownicy medyczni mają za zadanie ratować ludzkie życie. Kim jest ratownik medyczny?    

Zawód – ratownik medyczny

Zawód ratownika medycznego jest bardzo niedoceniany. Wykonuje go osoba, której zadaniem jest głównie jazda w pogotowiu ratunkowym i udzielanie pierwszej pomocy. To ratownik medyczny przeważnie jako pierwszy ocenia stan zdrowia poszkodowanego bądź chorego i decyduje jakie czynności wykonać w trosce o jego życie.

Gdzie może pracować ratownik medyczny?

Ratownicy medyczni wykonują swój zawód, zazwyczaj jeżdżąc w transporcie medycznym bądź sanitarnym, w firmach oferujących zaplecze medyczne na imprezach masowych oraz zajmują się udzielaniem pierwszej pomocy podczas wypadków.

Cechy ratownika medycznego

Niewątpliwie osoba wykonująca dany zawód musi posiadać szeroki zakres wiedzy, ponieważ może być wezwana do różnych przypadków, zaczynając od niegroźnych urazów, kończąc na zawałach bądź obszernych uszkodzeń ciała. Ratownik medyczny to osoba niezwykle odważna oraz odporna na stres. O ile stan poszkodowanego na to pozwala, to musi on przeprowadzić z nim wywiad, aby ocenić jego stan zdrowia i przekazać go lekarzom. Dlatego, niezbędne są odpowiednie umiejętności komunikacyjne, skupienie oraz umiejętność wykonywania wielu czynności w jednym czasie. Następnie ważne jest, aby ratownik medyczny miał zdolność trzeźwego myślenia i odpowiednią kondycję psychiczną. Jego zadaniem jest zapewnienie nie tylko bezpieczeństwa chorym oraz poszkodowanym, otoczeniu, ale i sobie. Wymaga się również profesjonalnej obsługi sprzętów medycznych różnego rodzaju.

Kto może zostać ratownikiem medycznym?

Szczegółowe informacje na temat tego, kto może zostać ratownikiem medycznym, zostały zawarte w ustawie z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Osoba chcąca nieść pomoc innym powinna mieć odpowiednie wykształcenie. Obecnie trzeba ukończyć studia wyższe na kierunku bądź specjalności ratownictwa medycznego. Co więcej, należy odbyć obowiązkowe półroczne praktyki i zdać Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego.

Zawód ratownika medycznego jest bardzo trudny, ale i potrzebny. W tym przypadku zatrudnienie można znaleźć w wielu jednostkach. Piotr-Med jest to firma, której właścicielem jest doświadczony i wykształcony ratownik medyczny Piotr Igras. Jej siedziba znajduje się w miejscowości Chwalibożyce, na terenie województwa dolnośląskiego. Zadaniem przedsiębiorstwa jest transport medyczny, sanitarny, ratownictwo medyczne oraz zapewnienie opieki podczas imprez masowych. Do wykonywania usług Piotr-Med wykorzystuje pojazdy i urządzenia najnowszej technologii, a pracownicy zatrudnieni mają odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz