Materiał Partnera

Jak zostać pilotem?

Jak zostać pilotem?

Wielu z nas marzyło w dzieciństwie o tym, by zostać pilotem. Niestety, w większości przypadkach na marzeniach się skończyło – czy to ze względu na brak możliwości uczestniczenia w szkoleniu, czy to na skutek braku informacji o jego szczegółach. Z tą drugą kwestią można sobie łatwo poradzić, czytając ten artykuł. Okazuje się bowiem, że licencja pilota prywatnego leży w zasięgu każdego z nas, a to właśnie ona stanowi jeden z najlepszych sposobów na rozpoczęcie kariery lotniczej.

Jakie są wymagani do uzyskania licencji PPL(A)?

Licencja PPL(A) to nic innego, jak licencja pilota turystycznego. Uprawnia ona do wykonywania lotów niekomercyjnych – chyba że mowa o lotach w charakterze instruktora, do których niezbędne jest jednak kolejne uprawnienie, FI(A).

Aby móc przystąpić do szkolenia, którego pozytywne ukończenie gwarantuje uzyskanie licencji PPL(A), musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musimy mieć skończone szesnaście lat. Jeśli chodzi o wykształcenie, ważne jest, by skończyć przynajmniej dwie klasy gimnazjum lub szkoły równorzędnej.

Niezbędne będzie także uzyskanie pozytywnego orzeczenia lotniczo‐lekarskiego. Jak widać, wymagania nie są wysokie i większość osób zdecydowanie się kwalifikuje.

Gdzie można przystąpić do szkolenia lotniczego?

Gdy mamy już pewność, że spełniamy powyższe wymagania, możemy znaleźć placówkę organizującą szkolenia lotnicze. Jedną z nich jest Aeroklub Ziemi Lubuskiej.

Oczywiście wymagane będzie wniesienie stosownej opłaty, która dla wielu z nas może wydawać się bardzo wysoka – są to kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych z kurs teoretyczny oraz praktyczny.

Większość z nas może jednak w dłuższej perspektywie czasowej uzbierać wymaganą sumę, a jeśli bardzo marzymy o tym, by stać się pilotem, wymagania finansowe nie powinny nas od tego odwodzić.

Ścieżka kariery pilota

Po uzyskaniu licencji PPL(A) możemy przystąpić do dalszych szkoleń oraz uzyskiwania dodatkowych uprawnień. Warto skupić się przede wszystkim na uzyskaniu uprawnienia VFR Noc pozwalającym na wykonywanie lotów w nocy.

Jeśli zamierzamy kontynuować swoją karierę, kolejny krok to szkolenia związane z uzyskiwaniem licencji pilota transportu liniowego, czyli najwyższej cywilnej kategorii licencji pilota statku powietrznego. Aby ją uzyskać, będziemy musieli zdać szereg egzaminów oraz spędzić setki godzin w powietrzu oraz symulatorze, a mowa tutaj wyłącznie o licencji pozwalającej na pełnienie funkcji drugiego pilota w przewozie lotniczym.

Pełnią licencję ATPL uzyskujemy po przynajmniej 1500 godzin nalotu ogólnego (w tym 500 godzinach nalotu na samolotach wielosilnikowych).

Opracowanie:
Zielona Góra, Przylep-Skokowa 18
tel. 68 321 30 10
Oceń artykuł (3)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży