Materiał Partnera

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Chcesz rozszerzyć swoje kwalifikacje i zdobyć uprawnienia do przewozu rzeczy lub osób? Kierowcą zawodowym możesz stać się w prosty sposób, tym samym zwiększając swoje szanse na znalezienie dobrze płatnego zatrudnienia. Wystarczy, że zapiszesz się na kurs w zakresie kwalifikacji wstępnej. To konieczność, jeśli chcesz uzyskać Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej.

Czym jest kwalifikacja wstępna?

Kwalifikacja wstępna jest to szkolenie organizowane dla kierowców, którzy chcą otrzymać Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej. Kurs przeznaczony jest dla osób posiadających prawo jazdy kategorii C lub D, które chcą uzyskać uprawnienia na transport rzeczy lub przewóz osób. 

Szkolenia tego typu organizowane są przez ośrodki szkoleniowe oferujące kursy m.in. na prawo jazdy, wózki widłowe, pozwalające na transport materiałów niebezpiecznych. 

Kto może wziąć udział w kwalifikacji wstępnej przyspieszonej?

Warto mieć świadomość, że w ofercie ośrodków szkoleniowych spotkać się można z dwoma rodzajami kursów w zakresie kwalifikacji wstępnej. 

  • Kwalifikacja wstępna to szkolenie przeznaczone dla osób poniżej 21 roku życia w przypadku posiadania prawa jazdy kategorii C, C+E oraz 23 roku życia w przypadku prawa jazdy kategorii D, D+E.
  • Kwalifikacja wstępna przyspieszona jest szkoleniem skierowanym do osób powyżej 21 roku życia w przypadku posiadania prawa jazdy kategorii C, C+E oraz 23 roku życia w przypadku prawa jazdy kategorii D, D+E.

Oba szkolenia różnią się liczbą godzin, która jest mniejsza dla kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. 

Kurs z kwalifikacji wstępnej może być ciekawy

Szkolenie z zakresu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, choć przeprowadzane w wersji skróconej, nadal zawiera mnóstwo teorii. Jest także praktyka, by zdobytą wiedzę móc wykorzystać. Okazuje się jednak, że kurs może być ciekawy ze względu na wybrane tematy. Na szkoleniu podejmowanych jest wiele interesujących zagadnień, w tym:

  • budowa i eksploatacja pojazdów,
  • czas pracy kierowców,
  • mocowanie ładunków na ciekawych przykładach,
  • jazda w warunkach specjalnych na macie poślizgowej w ODTJ,
  • jazda ciągnikiem siodłowym z naczepą w ruchu drogowym i po placu,
  • obsługa tachografu cyfrowego (teoria i praktyka),
  • jazda defensywna.  

To wszystko sprawia, że szkolenie nie jest standardowym kursem, z którego niewiele się pamięta i trudno zdać egzamin. Najważniejsze treści przekazane są w sposób ciekawy, co ułatwia przyswajanie wiedzy. 

Po szkoleniu egzamin

Kurs z zakresu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej to początek drogi prowadzącej do uzyskania Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Jego ukończenie daje bowiem możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego, którego pozytywny wynik pozwala uzyskać niezbędne uprawnienia. 

Z tego też powodu istotne jest rzetelne przygotowanie do testów. Pomóc może w tym profesjonalnie przeprowadzony kurs, m.in. organizowany przez ośrodek ABC-Szkolenia zatrudniający wykładowców z zacięciem pedagogicznym, którzy potrafią w sposób ciekawy przekazać swoją wiedzę i zapewnią dobre przygotowanie. Kursanci osiągają bardzo dobre wyniki na egzaminie, uzyskując uprawienia do przewozu osób i transportu rzeczy. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz