Jak zostać Honorowym Dawcą Krwi? Przywileje

Chcesz oddać krew? Dowiedz się, jak otrzymać tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”. Czy dostępna jest legitymacja? Poznaj prawa, jakie niesie ze sobą ten tytuł. Czy trzeba spełnić jakieś warunki? Sprawdź, ile krwi trzeba oddać, aby cieszyć się z tego powodu przywilejami. Jak wygląda oddawanie krwi krok po kroku? Odpowiadamy w naszym artykule!


Kto może oddać krew?
Chcesz otrzymać legitymację Honorowego Dawcy Krwi? Warunki są następujące:
-
dobre zdrowie,
-
wiek – od 18 do 65 lat,
-
odpowiednia waga – co najmniej 50 kilogramów,
-
przez ostatnie 6 miesięcy nie wykonano u osób akupunktury, przekłuć czy tatuażu,
-
przez ostatnie 6 miesięcy nie wykonano żadnych operacji czy zabiegów endoskopowych i badań diagnostycznych,
-
przez ostatnie 6 miesięcy nie było się leczonym krwią czy preparatami krwiopochodnymi.
Ile krwi powinien przekazać Honorowy Dawca Krwi? Mężczyźni około 6 litrów, a kobiety mniej więcej 5 litrów.
Jak wygląda oddawanie krwi? Etapy
Aby zostać Honorowym Dawcą Krwi, musisz się zarejestrować w punkcie medycznym. W tym celu pokaż fizyczny dowód tożsamości – możesz wykorzystać w tym celu również aplikację mobilną. Dokument powinien zawierać zdjęcie i numer PESEL. Jeśli chodzi o cudzoziemców, powinni oni podać zaświadczenie, który zawiera takie informacje jak:
-
seria,
-
zdjęcie,
-
numer,
-
rodzaj dokumentu.
Cały proces przeprowadzany jest z zastosowaniem systemu teleinformatycznego. W trakcie rejestracji osoba świadcząca usługi pielęgniarskie musi upewnić się, czy pacjent nie został zdyskwalifikowany w Krajowym Rejestrze Dawców Krwi okresowo lub na stałe, jak również odczytać datę ostatniej donacji. Sprawdzi także status dawcy, czy jest pierwszy raz, czy kolejny. Następnie pielęgniarka nadaje numer donacji. Drukuje się go na zestawie etykiet, a także na jednorazowym identyfikatorze w formie opaski. Zakładana jest ona dawcy na nadgarstek.
Następnie zostaniesz poproszony o podanie adresu i numeru telefonu. Otrzymasz specjalny kwestionariusz – może być elektroniczny. Kolejnym krokiem będzie badanie poziomu hemoglobiny. Wymagane jest bycie zdrowym. Oznacza się poziom hemoglobiny i w razie potrzeby, pobiera się próbki do badań.
Potem w zależności od wyników badań udasz się do gabinetu lekarskiego. Tutaj lekarz przeprowadzi badanie, a więc wywiad medyczny i badanie kwalifikacyjne. Później przejdziesz do poczekalni i sali pobrań. Zwróć uwagę, czy w pomieszczeniu znajduje się kran, dozownik z mydłem i płynem dezynfekującym. Pielęgniarka oznaczy pojemniki i probówki. Następnie sprawdzi dane i przeprowadzi dezynfekcję miejsca wkłucia. W tym celu wykorzysta 2 środki dezynfekcyjne. Dopiero wtedy można dokonać wkłucia. Nie jest ono zbyt bolesne. Potem probówki z Twoją krwią zostaną zbadane pod kątem wirusologicznym czy morfologii. Ostatni etap to poczekalnia. Warto wiedzieć, że możesz otrzymać zaświadczenie zwalniające tego dnia i następnego ze szkoły czy pracy.
Jakie są przywileje Honorowego Dawcy Krwi?
Do przywilejów Honorowego Dawcy Krwi należy tytuł i legitymacja, a także:
-
darmowe wyniki badań diagnostycznych – morfologia, grupa krwi, badania markerów czynników zakaźnych. Wyniki odbiera się po 7 dniach od czasu oddania krwi,
-
posiłek regeneracyjny – jego wartość kaloryczna powinna wynosić 4500 kcal,
-
zwrot kosztów przejazdu,
-
zwrot kosztów zarobku – na podstawie zasad, które wynikają z przepisów prawa pracy. Wiąże się to z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 roku oraz Ustawą z 26 czerwca 1974 roku,
-
ulga podatkowa – odlicza się wartość oddanej krwi od dochodu,
-
karta identyfikacyjna grupy krwi – warunkiem jest co najmniej trzykrotne oddanie krwi,
-
dwa dni wolne od nauki bądź pracy.
Co ciekawe, krwiodawca po oddaniu co najmniej 5-6 litrów krwi czy innych składników krwi, otrzymuje tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”.
Sprawdź również: badania profilaktyczne dla kobiet– co warto wiedzieć?