Materiał Partnera

Jak znaleźć pracę tymczasową?

Jak znaleźć pracę tymczasową?

Praca tymczasowa to świetny sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego przez osoby dopiero wchodzące na rynek pracy, a także na dorobienie sobie np. podczas studiów. Zajęcie w ramach tej formy zatrudnienia często też znajdują osoby starsze albo chwilowo borykające się z brakiem pracy stałej. Pozwala im to „nie wypaść z obiegu”, a niekiedy również zdobyć nowe umiejętności. Jak szukać pracy tymczasowej?

Zatrudnienie o charakterze tymczasowym wiąże się najczęściej z jedną z trzech sytuacji. Ma miejsce wtedy, kiedy do wykonania jest zadanie o charakterze ściśle sezonowym (czyli na przykład zbiór owoców lub pomoc w sklepie w okresie przedświątecznym) albo nowe, krótkookresowe zlecenie, z którym nie jest w stanie poradzić sobie nikt zatrudniony na stałe w danej firmie. Trzecia sytuacja to zastąpienie przebywającego na urlopie pracownika etatowego. O ile w pierwszym przypadku niekoniecznie trzeba posiadać konkretne kwalifikacje, o tyle w dwóch pozostałych często poszukuje się osób o pewnym doświadczeniu i umiejętnościach.

Gdzie szukać?

Oferty pracy tymczasowej pojawiają się zazwyczaj w urzędach pracy, na gminnych tablicach ogłoszeń czy na targach organizowanych przez uczelniane biura karier. Kopalnią propozycji będzie też oczywiście Internet, jednak tutaj nie zawsze mamy pewność, że rzeczywiste warunki pracy będą odpowiadały tym opisanym w ogłoszeniu. Największym i najpewniejszym źródłem informacji o możliwości chwilowego zatrudnienia są jednak agencje pracy tymczasowej.

Zatrudnienie przez agencję

Pracownicy takiej agencji nie tylko dysponują dużą liczbą ofert, ale też pomagają znaleźć zajęcie najbardziej odpowiadające naszym chęciom i umiejętnościom. Ich zadaniem jest w końcu znalezienie jak najlepszego kandydata na stanowisko w danej firmie, która zleca im usługę rekrutacji. Formalnie umowę podpisuje się właśnie z agencją pracy tymczasowej, która „wypożycza” pracownika takiej firmie, czyli swojemu klientowi. – To zapewnia wielu osobom zwiększone poczucie bezpieczeństwa, o ile oczywiście agencja cieszy się dobrą opinią – mówi specjalista doradztwa personalnego z agencji pośrednictwa pracy Human Pro.

Bez zobowiązań

Warto pamiętać, że agencja pracy tymczasowej nie pobiera od kandydatów żadnych opłat – to pracodawcy się z nią rozliczają. Poszukując zatrudnienia, nie trzeba też ograniczać się tylko do jednej agencji. Jeśli mamy oficjalnie status osoby bezrobotnej, to nie musimy się wyrejestrowywać z urzędu pracy, nawet jeśli zgłosimy się do pięciu takich agencji, dopóki nie podpiszemy umowy i faktycznie nie rozpoczniemy wykonywania pracy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz