Jak znaleźć odpowiednią przedszkolankę?

Jak znaleźć odpowiednią przedszkolankę?
Opiekunki w przedszkolach bywają pierwszymi osobami spoza rodziny, z którymi styka się nasze dziecko. Spoczywa na nich wielka odpowiedzialność - pokazują maluchowi, jak funkcjonuje wielki świat. Jak przewidzieć, że nowa osoba w życiu naszej pociechy przekaże mu to, co najlepsze?

Pani Zosia, pani Natalia lub pani Monika - niezapomniane opiekunki z przedszkola. Miłe, sympatyczne, uśmiechnięte. Zawsze gotowe odpowiedzieć na pytanie, przytulić czy rozwiać dziecięce smutki. Zanim złożymy wniosek o przyjęcie syna lub córki do przedszkola, warto zamienić kilka słów z potencjalną opiekunką lub poobserwować ją przy pracy. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Opiekunka, nie koleżanka

Kobieta, która będzie zajmować się naszym dzieckiem, powinna mieć do tego predyspozycje. To oczywiste, że powinna być miła i komunikatywna, lecz jednocześnie musi okazać się stanowcza. Maluchy w pewnym wieku doskonale opanowują „sztukę” wypróbowywania, na ile pozwoli im dorosły. Jako że przedszkolanka ma pod opieką kilkanaście pociech, musi panować nad grupą bez podnoszenia głosu.

Wykształcenie - czy naprawdę niezbędne?

W przedszkolach publicznych zatrudniane są prawie wyłącznie osoby z wyższym wykształceniem - absolwentki pedagogiki wczesnoszkolnej, specjalnej bądź innych kierunków pedagogicznych oraz specjalistycznych kursów.

W klubach malucha i innych placówkach niepublicznych zdarza się, że przyjmowane są do pracy opiekunki z wykształceniem średnim, choć wyższe wykształcenie bardzo pomaga przy realizowaniu programu i daje niezbędne narzędzia psychologiczne, dzięki którym dzieci zainteresują się nauką lub zabawą oraz poczują się kochane.

Istnieją jednak osoby z fantastycznym podejściem do dzieci, które intuicyjnie wyczuwają, jak z nimi postępować. Niejednokrotnie są to osoby z wieloletnim doświadczeniem, obdarzane przez podopiecznych zaufaniem i bardzo lubiane.

Osoba z powołaniem

Dzieci nie są małymi aniołkami - i to jest podstawowa rzecz, którą powinna wiedzieć opiekunka. Poza tym, że są słodkie i czarujące, a wprowadzanie ich w świat dorosłych to pasjonująca przygoda, bywają marudne lub skłonne do psot. Opiekunka musi dzieci po prostu lubić i odnosić się do nich z sercem, niezależnie od tego, czy mają swoje lepsze, czy gorsze dni.

Nie tylko pedagogika

Najbardziej cenione - i przez dzieci, i przez pracodawców - opiekunki to te, które mają pomysł na to, jak zainteresować podopiecznych. Pożądane u przedszkolanek są umiejętności rysunku, wyobraźnia, miły głos, umiejętność zaśpiewania i zagrania prostej melodii. I jeszcze jedno: nie dyskwalifikujmy przedszkolanki, jeśli okaże się… mężczyzną. Jak pokazuje doświadczenie, panowie znakomicie odnajdują się w roli opiekunów małych dzieci.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz