Jak znaleźć idealny robot kuchenny?

Jak znaleźć idealny robot kuchenny?

Wiedzą to miłośnicy gotowania w domu, wiedzą i doświadczeni szefowie kuchni najlepszych restauracji. Praca bez odpowiednich narzędzi jest żmudna, długotrwała i nieefektywna. Ile potraw i półproduktów można przygotować szybciej, gdy tylko dysponuje się odpowiednim sprzętem? Jednym z podstawowych sprzętów kucharza jest robot kuchenny. Dziś zastanawiamy się, jakie cechy ma ten idealny.

Najważniejsze funkcje robota kuchennego

Na rynku wciąż pojawiają się nowe urządzenia, a producenci wyposażenia AGD wciąż chcą zaskoczyć konsumentów i przekonać ich do własnych wyrobów, oferują więc coraz bardziej zaawansowane technologicznie sprzęty. Jakie funkcje powinien mieć idealny robot kuchenny? Czy powinien być wieloczynnościowy, czy raczej tylko działać w podstawowym zakresie? Mieć misę, czy raczej być bez?

Kupując dane urządzenie w sklepie AGD najlepiej jest odpowiedzieć sobie na pytanie o własne potrzeby. Ważne jest bowiem do czego będziemy zwykle robota używać i jak często z niego korzystać. Najczęściej przyda się on, gdy będziemy miksować, ubijać, ucierać, rozdrabniać, siekać, nieco rzadziej zaś – ugniatać ciasto i wyrabiać je, podgrzewać lub gotować. Duża część robotów posiada już funkcje umożliwiające wykonywanie wszystkich powyższych czynności, jest więc zatem z czego wybierać. Jeśli w kuchni spędzamy czas rzadko, a gotowanie nie jest naszą pasją, wówczas lepiej jest kupić urządzenie mniej skomplikowane i bardziej poręczne. A jeżeli jest odwrotnie i gotujemy niemal ciągle – kupmy robota z dużą ilością funkcji, z pewnością pomoże nam w pracach, zajmując przy tym niewiele przestrzeni! Jest też wyjście pośrednie: można kupić platformę, którą z czasem rozbudujemy o dodatkowe akcesoria, zwiększając w ten prosty sposób jej funkcjonalność. Warto jest również zwracać uwagę na specyfikację techniczną: sprawdzić moc robota, pojemność misy, ilość obrotów i stopnie przyspieszenia, unikalne funkcje, a także ogólne wykonanie i wykończenie urządzenia, rodzaj zastosowanych materiałów, liczbę przystawek etc.

Rodzaje robotów kuchennych

Robot robotowi nierówny. Jakie typy urządzeń znajdziemy znajdziemy na rynku? Z prostszych urządzeń najstarszy i najpopularniejszy jest mikser. Z jego pomocą będziemy mogli ubijać pianę, mieszać niektóre rodzaje ciast albo miksować składniki, dzięki czemu przygotujemy więc sos, koktajl, shake, musy itp. Podobny zakres pracy ma blender, ten jednak spotkamy w dwóch wersjach – poręcznej i z kielichem. Jest to rodzaj dzbanka (polimerowy, szklany, nierdzewny) nakładanego na silnik, wewnątrz z uchwytem do montaż narzędzi. Używając go, mamy pewność, że nie zabrudzimy wszystkiego dookoła. Nieco bogatszą w funkcje wersją tego urządzenia jest malakser. Ten dodatkowo sieka, szatkuje, rozdrabnia, ubija i jednocześnie miesza. Przy jego pomocy możemy już wyrobić lżejsze gatunki ciast.

Do bardziej zaawansowanych urządzeń kuchennych zaliczymy robota wielofunkcyjnego. Jest to wyjątkowo pomocne narzędzie o dużej liczbie zastosowań, najczęściej łączy większość funkcji wymienionych powyżej urządzeń: może mieszać, ubijać, ciąć, siekać, szatkować, ucierać, miksować, nierzadko też kruszyć lód, wyciskać soki, emulgować oraz mieszać i zagniatać ciasto. Może być wyposażony w misę roboczą lub malakser. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy nawet takie posiadające dodatkowo końcówki do mielenia zbóż i kawy, cięcia frytek i krojenia warzyw w plastry czy w maszynkę do mięsa. Robot wielofunkcyjny będzie nie lada pomocnikiem dla szefa lub szefowej kuchni.

Najbardziej zaawansowany jest zaś robot planetarny. Nie ze względu na jego funkcje, bo zazwyczaj oferują one niewiele więcej opcji od robotów wielofunkcyjnych. Różni je jednak budowa i sposób pracy, i to właśnie stanowi o ich wyjątkowości. Robot planetarny ma tak skonstruowany silnik, by mieszadła, poza tradycyjnym obrotem wokół własnej osi obracały się również wokół misy, czasem w przeciwnym kierunku do ruchu mieszadeł. Pozwala to na precyzyjne wymieszanie nawet wielu składników, dokładne zagniecenie ciasta czy napowietrzenie masy. Niektóre modele posiadają nawet funkcję podgrzewania misy do 140°C, można więc w nich także gotować. 

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży