Jak znaleźć idealną ławkę ogrodową?

Jak znaleźć idealną ławkę ogrodową?

Gdzie można wypocząć we własnym ogrodzie? Poczytać książkę, posłuchać śpiewu ptaków czy porozmawiać z sąsiadem? Pomyśl o zakupie ławki ogrodowej. Wybór jest ogromny, więc na jaki model się zdecydować? Przeczytaj artykuł i poznaj nasze wskazówki. Sprawdź, jaki materiał wybrać i na jakie szczegóły zwrócić uwagę przy zakupie. Dowiedz się, gdzie najlepiej ustawić ławkę w ogrodzie.

Jaką ławkę ogrodową wybrać?

Najbardziej popularne są ławki w całości zrobione z drewna. Do wykonania drewnianych ławek ogrodowych wykorzystuje się między innym drewno sosnowe, świerkowe i bukowe. Do wyboru są cienkie i szerokie belki. Mogą być takiej samej szerokości lub różnej. Te drugie wyglądają bardziej naturalnie i pasują do ogrodów w sielskim klimacie. Ławki drewniane mogą być naprawdę trwałe pod warunkiem, że zostaną wcześniej zaimpregnowane i regularnie konserwowane. 

Równie chętnie wybierane są ławki ogrodowe wykonane z metalu, które posłużą latami, jeśli wcześniej zabezpieczy się je specjalnymi powłokami antykorozyjnymi. Ich surowość pasuje do nowoczesnych przestrzeni. By ocieplić taką ławkę często stosuje się drewniane siedzisko. Praktycznym rozwiązaniem jest wybór metalowej ławki ogrodowej ze skrzynią. Można schować w niej wszystkie potrzebne narzędzia.

W eleganckich ogrodach sprawdzą się ławki wykonane z kamienia lub betonu. Są odporne na deszcz, wilgoć, promienie słoneczne i uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj nie posiadają oparcia, co nie jest zbyt wygodne. Są ciężkie, co z jednej strony sprawia, że są bardzo stabilnej, z drugiej nie można ich przenosić.

Jeśli zależny nam na mobilności, warto rozważyć zakup ławki ogrodowej plastikowej, która jest stosunkowo lekka. Sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie. Warte uwagi są ławki technorattanowe, które do złudzenia przypominają rattan i w odróżnieniu od tego materiału są bardziej trwałe.

Ostatnio modne są ławki z palet, które można wykonać nawet samodzielnie. To tanie rozwiązanie, a w dodatku taka ławka doda charakteru każdej przestrzeni, a my będziemy mogli pochwalić się przed znajomymi, że stworzyliśmy coś własnoręcznie.

Jakie wymiary powinna mieć ławka do ogrodu?

Wymiary zależą przede wszystkim od naszych potrzeb, czyli od tego, ile osób ma zmieścić się na takiej ławce. Zbyt małe ławki nie są praktyczne. Przyjmuje się, że ławka powinna mieć co najmniej 150 cm długości, wtedy pomieści przynajmniej trzy osoby. Jeśli chodzi o wysokości ławki, w sklepach dostaniemy modele liczące około 40 cm wysokości. Do wyboru są również niższe ławki dedykowane najmłodszym.

Na co zwrócić uwagę, by ławka była wygodna?

Kupując ławkę, warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy i funkcje, które będą wpływały na komfort użytkowania. Do takich elementów należą:

  • Oparcie – ławki z oparciem są wygodniejsze, zapewniają komfort dla kręgosłupa. Ważne, by oparcie miało przynajmniej 50 cm wysokości. Ławki bez oparcia zajmują mniej miejsca. Sprawdzą się też jako siedzisko postawione przy stole, przy którym spożywa się posiłki. 
  • Podłokietniki – również wpływają na komfort użytkowania, a także bezpieczeństwo, szczególnie jeśli z ławki korzystają dzieci.
  • Deski – jeśli ławka wyposażona jest w drewniane deski do siedzenia, warto zwrócić uwagę na szerokość przerw między nimi. Gdy będą zbyt duże, siedzenie może z czasem sprawiać dyskomfort.
  • Schowek – ławki ze schowkiem są bardzo praktyczne, bo w takiej dodatkowej skrzyni można trzymać wszystkie niezbędne narzędzia ogrodowe i inne drobiazgi.
  • Możliwość złożenia – jeśli zależy nam na mobilności, warto poszukać ławek składanych. Takie ławki można z łatwością przetransportować w różne miejsca.

Gdzie ustawić ławkę ogrodową?

Warto ustawić ławkę ogrodową w cieniu, jednak nie w bezpośredniej bliskości drzew, które mogą być miejscem bytowania ptaków i owadów. Wiele osób umieszcza ławkę ogrodową w pobliżu drzwi wejściowych do domu. Wokół ławki warto posadzić pachnące odmiany kwiatów, takie jak macierzanka, róże, lilaki czy piwonie.

Przeczytaj, jakie krzesła ogrodowe kupić.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz