Jak znaleźć dobry wykrywacz metali?

Jak znaleźć dobry wykrywacz metali?

Wykrywacz metali to urządzenie pozwalające na wykrycie pod powierzchnią ziemi (a czasem również pod dnem morskim) metalowych przedmiotów, elementów konstrukcji, fragmentów instalacji itp. obiektów. Wiele osób użytkuje urządzenia tego typu do amatorskich poszukiwań artefaktów metalowych różnego typu. Co, jeśli i my chcemy zacząć z nimi poszukiwawczą przygodę? Podpowiadamy!

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Wykrywacz metali – zasada działania

Zasada działania wykrywacza metali jest prosta: urządzenie emituje wiązkę fal elektromagnetycznych, które przechodzą przez glebę. Jeżeli natrafią na przedmiot wykonany z metalu, to jego pole elektromagnetyczne zakłóci przebieg fal i tym samym zasygnalizuje użytkownikowi detektora metalu znalezisko. Warto wiedzieć, że w Polsce można użytkować bez zezwolenia taki wykrywacz, jednak czynność taka obwarowana jest warunkami: nie wolno stosować go na stanowiskach archeologicznych lub w miejscach o charakterze historycznym. Najlepiej jest, po wybraniu obszaru poszukiwań wybrać się do urzędu gminy i poprosić o mapę stanowisk, co pozwoli na ich ominięcie. Na terenie prywatnym musimy oczywiście mieć zgodę właściciela gruntu.

Wykrywacz metali – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wybieramy się na zakupy. Na co zwracać uwagę, by wybrać urządzenie przynoszące nam dużo frajdy z jego użytkowania? Jest tu sporo szczegółów. Na początek trzeba wybrać sam typ wykrywacza, do dyspozycji mamy wykrywacze zdudnieniowe, wyposażone w zbalansowaną cewkę odbiorczą i wykrywacze impulsowe. Każdy z nich pracuje w nieco inny sposób: zdudnieniowy emituje 2 rodzaje sygnałów – wzorcowy i rzeczywisty; gdy następuje wykrycie obiektu, urządzenie sygnalizuje rozbieżność między nimi. Jest to najstarszy i najmniej skuteczny typ wykrywacza. Typ impulsowy z kolei to urządzenie emitujące silne pole, którego zakłócenie, zmiana prędkości sygnału lub sposób zaniku pola jest sygnałem wykrycia obiektu. Urządzenie to cechuje największa moc zasięgu i odporność na naturalne minerały w glebie, ale i zużycie energii elektrycznej oraz konieczność powolnego badania terenu. Najlepiej na rynku wypada obecnie typ ze zbalansowaną cewką: działa on w układzie nadajnik-odbiornik, który umożliwia wskazanie odległości, rodzaju wykrytego metalu czy scharakteryzowanie przedmiotu.

Niezbędne funkcje wykrywacza metali

Jeżeli nie do końca wiemy, jakie funkcje może mieć nasz wykrywacz, to warto jest zrobić wywiad przed pójściem do sklepu z artykułami militarnymi. Dobrze jest poznać tryby pracy (do wyboru statyczny, wskazujący ciągle obiekt, lub dynamiczny – tylko podczas ruchu), dobrze też jest zaznajomić się z dodatkowymi możliwościami urządzenia. Dobry wykrywacz metalu umożliwi jego użytkownikowi dostrojenie do typu gruntu, dzięki czemu zawarte w nim minerały nie zakłócą pracy urządzenia. Ponadto może posiadać funkcję zerowania, czyli przywrócenie do wcześniejszych ustawień wykrywacza, co ułatwia uruchomienie go w niestabilnych warunkach bez konieczności regulowania. Wartościową funkcją jest także posiadanie przez detektor trybu dyskryminacji – pozwala on na wykluczenie określonego typu metali z poszukiwań, co przy dużej ilości wykrywanych puszek po konserwach, zawleczek od puszek, kapsli czy choćby wkrętów jest ogromnym udogodnieniem. Bardziej skomplikowane urządzenia mają możliwość kilkustopniowej regulacji pracy w tym trybie, do tego informują o wielkości znaleziska, głębokości jego położenia, posiadają wodoszczelną cewkę lub są całkowicie wodoszczelne. Oczywiście, kwestia ich zakupu wiąże się ze sporo wyższym wydatkiem.

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz