Artykuł sponsorowany

Jak znaleźć dobrego logopedę? Poradnik

Jak znaleźć dobrego logopedę? Poradnik

Wady wymowy to często problem, którego się wstydzimy. Dotyczy to osób w każdym wieku – zarówno dzieci jak i dorosłych. Dlatego, kiedy mamy problemy w poprawnym i swobodnym komunikowaniu się, szukamy naprawdę dobrego logopedy. To znaczy takiego, przed którym łatwo będzie nam się otworzyć i przejść wraz z nim przez całą terapię. Doświadczoną logopedką, specjalistką, która świetnie radzi sobie zarówno z  problemami dzieci jak i osób dorosłych jest Aleksandra Boroń, która od kilkunastu lat prowadzi własny gabinet logopedyczny.

Najważniejsze cechy dobrego logopedy

Skuteczny terapeuta przede wszystkim powinien być dobrze wykształcony. Warto więc dowiedzieć się, czy poza studium logopedycznym, ukończył on także inne studia podyplomowe i kursy doskonalące. Bardzo dobrze wykształconym logopedą jest logopeda Aleksandra Boroń, która od wielu lat prowadzi własny gabinet logopedyczny. Poza studiami magisterskimi w dziedzinie filologii polskiej oraz podyplomowymi studiami logopedycznymi, ukończyła także studium neurologopedyczne, oraz studium wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka. Systematycznie wzbogaca swój warsztat, uczestnicząc w szkoleniach i kursach w kraju i za granicą. Sama również stara się dzielić zdobytą wiedzą i doświadczeniem z innymi logopedami poprzez prowadzenie szkoleń i warsztatów doskonalących w zakresie metod terapii jąkania wczesnodziecięcego, aktywne uczestnictwo w konferencjach i publikowanie artykułów w wydawnictwach fachowych. Kolejną cechą dobrego logopedy jest jego wszechstronność. Nie oznacza to jednak, że musi on zajmować się wszystkim. Lepiej, jeśli ma sprecyzowany obszar zainteresowań – na przykład terapia zaburzeń mowy u dzieci. Ważne jednak, by był w stanie zaproponować nam różne metody terapii, nie każda z nich bowiem będzie odpowiednia dla danego dziecka, rodziny czy osoby dorosłej. Niezmiernie ważna jest umiejętność dopasowania programu terapeutycznego do potrzeb klientów. Kolejną ważną cechą dobrego logopedy jest umiejętność pracy z dziećmi. Kontakt między logopedą i dzieckiem ma ogromne znaczenie dla powodzenia terapii. Skuteczny terapeuta musi umieć dotrzeć do swojego klienta – od jego wiedzy, umiejętności słuchania, empatyczności i kreatywności zależy, czy się to uda.


Logopeda któremu warto zaufać

Wspomniana już Aleksandra Boroń jest logopedką, której naprawdę możemy zaufać, bo praca od lat jest dla niej prawdziwą pasją. Poświęcała się jej już na studiach, jako wolontariuszka. Nieustannie kształci się i zdobywa nowe umiejętności, które pozwalają jej jeszcze lepiej pomagać osobom z zaburzeniami mowy. Prowadząc własny gabinet logopedyczny skupia się przede wszystkim na zaburzeniach mowy oraz opóźnieniach i zakłóceniach jej rozwoju, występujących u małych dzieci. Szczególnie dużo uwagi poświęca tematyce jąkania wczesnodziecięcego. Jest autorką tłumaczenia z języka niemieckiego poradnika dla rodziców i opiekunów dzieci z jąkaniem, a także laureatką Grantu im. prof. G. J. Bruttena z 2018 r., w ramach którego przygotowuje skrypt dla terapeutów, którzy zamierzają prowadzić zajęcia grupowe dla rodziców małych dzieci z jąkaniem. Będzie on dostępny nieodpłatnie w internecie w 2019 r. Dlatego, jeśli u naszego dziecka pojawił się problem z jąkaniem, warto zapisać się na wizytę właśnie do tego gabinetu.

Dobry logopeda powinien dbać nie tylko o właściwy kontakt z dzieckiem, ale też o komunikację z jego rodzicami. Ważne, by doskonale wiedzieli oni, na czym polega problem w mowie ich pociechy, oraz by mieli możliwość wpływu na to, w jaki sposób logopeda poprowadzi terapię, bo jej powodzenie w dużej mierze zależy też od pracy w domu. Aleksandra Boroń potrafi w prosty sposób wyjaśnić rodzicom, jak uczestniczyć w terapii logopedycznej dziecka, umiejętnie wspiera ich w tym procesie, stara się zapewnić swoim klientom możliwość skutecznego rozwiązania problemów i umiejętności czynienia tego samodzielnie w przyszłości, a także współpracuje ze środowiskiem dziecka - żłobkiem, przedszkolem i szkołą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz