Materiał Partnera

Jak zlokalizować wyciek wody w ścianie?

Jak zlokalizować wyciek wody w ścianie?

Wilgoć w domu to częsty problem, zwłaszcza dla właścicieli mieszkań w starym budownictwie. Mimo wielu starań, ściany wciąż są mokre. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy w zawilgoconej ścianie lub podłodze nie biegną rury, które utraciły szczelność na skutek uszkodzenia mechanicznego lub upływającego czasu. W jaki sposób to zrobić?

Pęknięta rura – powtarzający się problem z mokrą ścianą

Standardem jest montaż instalacji grzewczej czy wodnej w ścianach. W ten sposób ukrywa się nieestetyczne rury, które w innym przypadku zaburzyłyby aranżację poszczególnych pomieszczeń. Rozwiązanie to może działać bezawaryjne całe dziesięciolecia, niestety raz na jakiś czas może dojść też do rozszczelnienia się instalacji i wycieku wody. Ciecz powoduje powstanie brzydkich plam na ścianach, w których dodatkowo może rozwinąć się grzyb. W takim wypadku osuszanie powierzchni na niewiele się zda, gdyż przeciek – w krótkim czasie- powstanie na nowo.  Jak już wspomniano- rura może zacząć przeciekać na skutek wadliwości materiału, z którego ją wykonano lub z powodu ingerencji zewnętrznej, jaką jest uszkodzenie mechaniczne. Niezależnie od powodu wycieku, nasz problem staje się coraz bardziej dokuczliwy wraz z kolejnymi litrami wody, które wsiąkają w mur. Trzeba działać jak najszybciej, by uchronić się przed ogromnym rachunkiem za zużycie wody i koniecznością wymiany całej instalacji. Od czego zacząć?

Jak znaleźć wyciek w ścianie?

Mokra plama nie zawsze pojawi się dokładnie w miejscu wycieku. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że najwyższy poziom wilgotności zazwyczaj zlokalizowany jest w pobliżu źródła. Jak informuje specjalista z firmy Termocert, która zajmuje się wykonywaniem badań termowizyjnych- aby zlokalizować wyciek w domu można posłużyć się elektronicznym wilgotnościomierzem lub kamerą termowizyjną. W taki specjalistyczny sprzęt wyposażone są firmy, które specjalizują się w osuszaniu budynków. Badanie termowizyjne jest niezastąpione do wykrywania przecieków w instalacji grzewczej i sanitarnej. Fachowiec za pomocą specjalnej kamery monitoruje pomieszczenie, w którym znajduje się wyciek. Jego lokalizacja obrazuje się na monitorze jako gorąca plama. Rozwiązanie tego typu posiada sporo zalet- przede wszystkim jest szybkie, tanie i niezwykle skuteczne. Nie wymaga także żadnej ingerencji w instalację.

Jak naprawić pękniętą rurę?

Pęknięta rura to problem, z którym nie warto walczyć na własną rękę, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Najlepiej pozostawić to zadanie fachowcom, którzy znają się na rzeczy. Zakręcą oni główny zawór wody oraz zajmą się opróżnieniem całej instalacji, by na końcu wymienić lub naprawić uszkodzony element. Ostatnim krokiem będzie osuszenie mokrej ściany, by nie dopuścić do rozwoju pleśni lub pęknięcia tynku.

Opracowanie:
Józefów, Skłodowskiej-Curie 43
tel. 660 453 315
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz