Artykuł sponsorowany

Jak zgodnie z prawem holować uszkodzony samochód? Poradnik

Jak zgodnie z prawem holować uszkodzony samochód? Poradnik

Czasem nasze auto po prostu odmawia posłuszeństwa – zwykle w najmniej odpowiednich momentach. Kiedy awaria unieruchomi nas w trasie, nie mamy wyjścia. Musimy samochód odholować w bezpieczne miejsce, w którym będzie można zająć się jego naprawą. Jak holować auto zgodnie z przepisami i bezpiecznie? Kiedy zaczepienie go na linę holowniczą nie wchodzi w grę? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Awarie się zdarzają

Większość aut jeżdżących po polskich drogach to pojazdy używane. Przeważająca część z nich ma już co najmniej 15 lat. Trudno więc dziwić się, że mniejsze lub większe awarie pojazdów to codzienność na trasie. Czasem to wina zaniedbań właściciela pojazdu, czasem zwykłego pecha. Niezależnie jednak od tego, gdzie leżą przyczyny unieruchomienia naszego pojazdu, zawsze jest to ogromny problem – zwłaszcza, jeśli taka sytuacja spotka nas z dala od domu, na przykład wtedy, kiedy jesteśmy w delegacji lub wybieramy się w odległą podróż. Próby samodzielnego naprawiania auta często nie wchodzą w grę, a przecież nie możemy zostawić niesprawnego pojazdu na środku drogi. Co w takim razie powinniśmy zrobić? W kryzysowej sytuacji nie ma sensu liczyć na pomoc znajomych, ani tym bardziej przypadkowych mijających nas na drodze kierowców. Jeśli do awarii doszło w trasie, z dala od domu, najlepiej jest zadzwonić po profesjonalną firmę zajmującą się holowaniem pojazdów, taką jak Auto Holowanie Junior z Pruszkowa. Tylko to da nam pewność, że nasz pojazd zostanie przetransportowany szybko, bezpiecznie i zgodnie z przepisami we wskazane miejsce.

Jak bezpiecznie holować pojazd?

Do przeprowadzenia holowania potrzebne jest odpowiednie wyposażenie. Podstawa to lina holownicza. Dla samochodów osobowych, do 3,5 tony, wystarczy lina syntetyczna, której długość powinna wynosić od 4 do 6 metrów. Kolejnym elementem wyposażenia, którego nie może zabraknąć podczas holowania, jest trójkąt ostrzegawczy – ten sam, który powinien znajdować się w każdym pojeździe. Zanim rozpoczniemy holowanie, musimy przygotować do niego nasz samochód. Po jego lewej stronie umieszczamy trójkąt, w razie złej widoczności włączamy światła pozycyjne. Pamiętajmy, by podczas holowania nie włączać świateł awaryjnych – to niezgodne z przepisami. Linę holowniczą przyczepiamy do samochodu tak, by nie było zagrożenia, że odłączy się w trakcie jazdy – korzystamy w tym celu z odpowiednich zabezpieczeń, w które jest ona wyposażona. Pod żadnym pozorem nie przypinamy jej do zderzaka – do prawidłowego holowania służą haki i uszy holownicze. W trakcie holowania kierowcy obu pojazdów muszą być bardzo skupieni, muszą dobrze się komunikować i przestrzegać przepisów. Pamiętajmy też, że nie każdy pojazd można holować – zabronione jest to w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów lub w takich, w których awarii uległ układ kierowniczy.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz