Artykuł sponsorowany

Jak zdać egzamin na prawo jazdy? Kilka przydatnych wskazówek

Jak zdać egzamin na prawo jazdy? Kilka przydatnych wskazówek

Najważniejszym aspektem, który ułatwia szybkie zdanie egzaminu na prawo jazdy jest wybór profesjonalnej szkoły do odbycia kursu. Sam proces realizowania uprawnień tego typu jest jednak dużo bardziej złożony i uzależniony od wielu innych czynników. W tym poradniku poznasz kilka wskazówek, które pomogą Ci zdać egzamin na prawo jazdy.

Czas trwania kursu

Każdy ośrodek szkolenia kierowców ma obowiązek poświęcić kursantowi 30 godzin zajęć praktycznych. W wielu przypadkach jednak czas ten okazuje się nie być wystarczającym. Część kandydatów na kierowców doskonale radzi sobie za kierownicą po 20 godzinach, zaś inny potrzebują nieco więcej czasu, by nauczyć się wszystkich istotnych czynności. Należy nie wstydzić się tego faktu i poprosić instruktora o możliwość zrealizowania większej ilości godzin, jeśli kursant tego potrzebuje. Wykupienie dodatkowych lekcji może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem niż marnowanie pieniędzy na wielokrotne podchodzenie do egzaminu. Warto też zwrócić uwagę na sposób prowadzenia kursu. Jeśli dany instruktor nie odpowiada oczekiwaniom kursanta to warto zastanowić się nad jego zmianą.

Wybór godziny na egzamin

Choć ten aspekt może nie mieć znaczenia, w rzeczywistości odgrywa kluczową rolę nie tylko dla kandydata na kierowcę, ale również dla egzaminatora. Zapisując się na egzamin można dowolnie wybrać godzinę proponowaną przez WORD. Z uwagi na to, iż zdający nie mają z reguły dużego doświadczenia w kierowaniu pojazdem, warto wybrać porę dnia, podczas której ruch pieszych i pojazdów jest mniejszy. OSK Kamiński proponuje w tym przypadku zrezygnować z godzin porannych (między 7 a 9 rano) i godzin szczytu (wahających się między 14 a 16). Czas, w którym ludzie się spieszą może spowodować zwiększony poziom stresu, a co za tym idzie - większą ilość błędów ze strony kierowcy. Warto więc wybrać godzinę rozpoczęcia egzaminu pomiędzy 9 a 13.

Jesteś przed egzaminem? Wyładuj stres!

Egzamin na prawo jazdy jest niezwykle stresujący, a napięcie towarzyszące podczas jego trwania może w konsekwencji być przyczyną licznych błędów. Przed egzaminem warto więc zadbać o rozładowanie negatywnych emocji. Dobrym pomysłem w tym kontekście może okazać się pójście na siłownie czy krótki poranny jogging. Uprawianie sportu wpływa na wydzielanie się endorfin, a te stanowią doskonały sposób na niwelowanie nieprzyjemnych objawów stresu. Przystępując do egzaminu powinno mieć się również dobre nastawienie. Nawet, jeśli nie jest to Twoje pierwsze podejście, nie zrażaj się. Pozytywne nastawienie, zaraz obok umiejętności jest tym co pomoże Ci pozytywnie zaliczyć egzamin.

Ubierz się wygodnie i schludnie

Podczas egzaminu na prawo jazdy kierowca powinien czuć się możliwie jak najbardziej swobodnie. Z tego względu specjaliści z profesjonalnych szkół nauki jazdy odradzają noszenia ciasnych ubrań, a w szczególności szpilek. Problem ten dotyczy niektórych kursantek, które przesadnie podkreślając swoje atuty mogą liczyć na łagodny osąd egzaminatora. W rzeczywistości tego rodzaju zabiegi mogą przyczynić się do negatywnego nastawienia egzaminatora do danego kandydata na kierowcę.Na egzamin nie trzeba ubierać się odświętnie, jednak warto pozostać schludnym. Jeansy, prosta koszula i wygodne buty wystarczą, by jednocześnie czuć się komfortowo i prezentować się adekwatnie do sytuacji.

Zachowaj spokój i nie popisuj się

Niektórzy kandydaci na kierowcę mieli okazję prowadzić kilkukrotnie samochód bez odbycia kursu lub też stara się o ponowne uzyskanie prawa jazdy. Warto jednak mieć świadomość, iż takie osoby nie są specjalistami i nie powinni kierować pojazdem w sposób brawurowy. Uzyskanie prawa jazdy jest możliwe dzięki zaprezentowaniu dostatecznego poziomu umiejętności podczas trwania egzaminu. Warto więc skupić się na tym, aby podczas jego trwania wykonać wszystkie zadania w sposób poprawny i bezpieczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Spokój, skupienie i jazda według przepisów to aspekty, które z pewnością zostaną docenione przez egzaminatora. Jeśli masz już doświadczenie w prowadzeniu pojazdów postaraj się zachowywać pozory osoby początkującej.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz