Artykuł sponsorowany

Jak zbudować oczko wodne?

Jak zbudować oczko wodne?

Oczko wodne wygląda doskonale w średnich i dużych ogrodach. Jest nie tylko elementem dekoracyjnym. Może być również wykorzystywane do hodowli ryb, a także stanowić wodopój dla okolicznych ptaków czy dzikich zwierząt. W upalne dni w ogrodzie daje wrażenie chłodu. Budowa nie jest skomplikowana i możemy wykonać ją samodzielnie. Jak wygląda tworzenie oczka wodnego krok po kroku?

O tym jak zbudować oczko wodne opowie ekspert z kopalni łupka szarogłazowego w Jenkowie.

Krok pierwszy: wyznaczenie obrysu oczka

Przede wszystkim należy wyznaczyć miejsce oraz obrys oczka wodnego. Najłatwiej zrobić to za pomocą na przykład sznurka. Dzięki temu zobaczymy, jaką powierzchnię będzie miało nasze oczko i jak będzie wyglądało w danym miejscu.

Warto wybrać odpowiednią lokalizację. Najlepiej, by w ciągu dnia słońce zmieniało swoje położenie względem oczka. Nadmiar słońca spowoduje szybkie namnażanie się glonów, natomiast oczko wodne w cieniu drzewa narażone będzie na spadające liście i szybkie mulenie się dna.

Krok drugi: wykopanie oraz odpowiednie przygotowanie dołu

Drugim krokiem jest oczywiście wykopanie oczka. Jeśli planujemy hodować w nim ryby, głębokość musi wynosić przynajmniej 1,5 metra. Dzięki temu zimą ryby będą miały zapewnione odpowiednie warunki do przeżycia.

Dno formuje się ze spadkiem, dzięki czemu napierająca woda nie będzie powodowała obsunięcia krawędzi. Możemy utworzyć półki, na których posadzimy rośliny. Dno zbiornika wysypujemy piaskiem lub żwirem, następnie kładziemy włókninę, na to folię zabezpieczającą przed przesączaniem się wody do gruntu. Możemy również wylać dno i ściany oczka betonem – takie rozwiązanie wymaga więcej pracy, jest jednak dużo trwalsze.

Następnie wlewamy wodę. Po mniej więcej dwóch tygodniach, kiedy warunki w oczku ustabilizują się – możemy posadzić rośliny.

Krok trzeci: wykończenie oczka

Kiedy oczko wodne jest już gotowe możemy przystąpić do wykończenia jego brzegów. Ponieważ warto zostawić około 30 centymetrowy zapas folii na brzegach, jej krawędzie zabezpieczmy dużymi kamieniami. Kamienie będą również doskonałym elementem dekoracyjnym, który możemy wykorzystać dookoła oczka jako zabezpieczenie. Z dużych, płaskich kamieni stworzymy również kaskady lub schodki prowadzące ku tafli wody.

Budowa oczka wodnego – o czym warto pamiętać?

Oczko wodne o powierzchni do 30 metrów kwadratowych nie wymaga pozwolenia na budowę. Musimy tylko zgłosić zamiar budowy odpowiednim organom.

Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie urządzeń filtrujących wodę. Na zimę wyłączamy je, przykrywamy oczko siatką, aby nie wpadały do niego liście. Wiosną usuwamy uschnięte lub gnijące części roślin,  a następnie wymieniamy część wody. Dzięki temu nasze oczko wodne zawsze będzie wyglądało dobrze.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz