Artykuł sponsorowany

Jak zawrzeć umowę alimentacyjną? Radzą prawnicy z Kancelarii MOMOT & KNIEĆ

Jak zawrzeć umowę alimentacyjną? Radzą prawnicy z Kancelarii MOMOT & KNIEĆ

Kwestie alimentacyjne mogą być według obowiązującego prawa uregulowane w różny sposób. Pierwszym jest sprawa sądowa i orzeczenie sądu. Drugą drogą jest mediacja stron i skierowanie odpowiedniego wniosku do sądu. Trzecie wyjście pomija wymiar sprawiedliwości, ale możliwe jest tylko w przypadku polubownej ugody pozasądowej. Jest nią umowa alimentacyjna. Jak ją skutecznie zawrzeć, by miała ona moc prawną? Jak uniknąć błędów przy jej sporządzaniu? Do kogo udać się o pomoc? Radzą prawnicy z Kancelarii MOMOT & KNIEĆ.

Umowa alimentacyjna w formie aktu notarialnego

Umowy alimentacyjne powinny być zawierane w formie aktu notarialnego. Prawnicy z Kancelarii Prawnej MOMOT & KNIEĆ tłumaczą, iż w ten sposób strony dobrze zabezpieczą swoje interesy. W przypadku konfliktu – np. zaprzestania uiszczania alimentów przez zobowiązanego – nie trzeba będzie przejść przez złożony proces sądowy. Umowy o alimenty w formie aktów notarialnych posiadają bowiem tytuł egzekucyjny, którym jest oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Oznacza to, że brak realizacji postanowień wynikających z umowy umożliwia wierzycielowi wystąpienie do sądu – bez procesu – po klauzulę wykonalności. Ta pozwala skontaktować się z komornikiem w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Oczywiście inne umowy o alimenty – czy to pisemne, czy ustne – również pozwalają podnosić roszczenia wynikające z zawartego porozumienia. Jest to jednak znacznie trudniejsze i niemalże niemożliwe bez batalii sądowej.

Treść umowy alimentacyjnej

Treści umowy alimentacyjnej nigdy nie powinno się tworzyć według szablonów dostępnych w Internecie. Jest to pierwszy i największy błąd, który popełniają Polacy. Znacznie lepiej jest zgłosić się o pomoc do takich kancelarii prawnych jak MOMOT & KNIEĆ. To one pomogą zabezpieczyć nie tylko interesy dziecka, ale także rodzica zobowiązującego się do uiszczania alimentów. Może on prosić o klarowne opisanie czasu i warunków obowiązywania umowy, a także sytuacji, w których przestanie mieć moc wiążącą strony. Często zobowiązany do alimentów wskazuje w umowie to, na co mają zostać rozdysponowane środki. Każdy dokument powinien być zatem drobiazgowy, dobrze omówiony z adwokatem, a także w pełni zaakceptowany przez obie strony.

Elementami, których nie może zaś nigdy zabraknąć w umowie o alimenty to:

  • precyzyjne określenie stron umowy,
  • opisy obowiązków stron,
  • opisy konsekwencji niewywiązywania się ze zobowiązań,
  • pouczenia i podstawy prawne,
  • wspomniane wcześniej oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji,
  • wysokość alimentów i sposoby ich uiszczania.
  • podpisy stron.

Strony umowy o alimenty

Stronami umowy o alimenty są: osoba zobowiązująca się do uiszczania alimentów (np. ojciec, który nie mieszka wraz z dzieckiem) oraz pełnoletni lub małoletni potomek. W drugim przypadku dziecko jest stroną umowy, lecz jest reprezentowane przez swojego opiekuna prawnego (np. przez matkę, przy której pozostaje, tj. żyje, mieszka, wychowuje się). Ten zwany jest w umowie przedstawicielem prawnym.

Prawnicy z kancelarii MOMOT & KNIEC zwracają również uwagę na to, iż jedna umowa o alimenty może dotyczyć np. dwójki czy większej liczby dzieci. Mimo jednego dokumentu dokładnie wskazane są w nim warunki porozumienia między rodzicem a każdym potomkiem z osobna. Wygaśnięcie warunków umowy między jednym dzieckiem i rodzicem nie równa się zatem z wygaśnięciem całej umowy. Dla każdego dziecka należy też przygotować odrębne oświadczenie o poddaniu się egzekucji. 

Opracowanie:
Warszawa, Odkryta 53B lok. 1U
tel. 696 065 064
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz