Materiał Partnera

Jak zaprojektować wyciągi do wakeboardingu i nart wodnych?

Jak zaprojektować wyciągi do wakeboardingu i nart wodnych?

Wakeboarding to najszybciej rozwijający się sport wodny na świecie. W ostatnich latach również w Polsce przybywa ośrodków wodnych, których główną atrakcją są właśnie wyciągi do wakeboardingu i nart wodnych. Nic więc dziwnego, że budowa wake parku na lokalnym akwenie postrzegana jest jako olbrzymia szansa dla rozwoju turystki w danym regionie. Oczywiście, inwestycja tego typu to duże przedsięwzięcie.

Zaprojektowanie profesjonalnego obiektu wodnego do uprawiania wakeboardingu wymaga dużej wiedzy technicznej i doświadczenia w tym obszarze. Planując stworzenie komercyjnego wake parku, trzeba zadbać nie tylko o wyciągi (choć to one są podstawą), ale także o atrakcyjne przeszkody i system zarządzania całym obiektem.

Projektujemy wyciąg do wakeboardingu i nart wodnych

Podobnie jak w przypadku nart wodnych, wakeboarding i wakeskating można uprawiać na dwa sposoby. Zawodnik może poruszać się za motorówką lub dzięki linie ciągnionej przez wyciąg. Dla osoby na desce lub nartach optymalnym rozwiązaniem są cable wake parki, gdyż korzystanie z wyciągu jest tańsze, a przede wszystkim bardziej bezpieczne.

Rodzaj wyciągu, jaki można zaprojektować dla danego zbiornika, zależy przede wszystkim od jego wymiarów. Pełnowymiarowy, 5- czy 6-słupowy wyciąg można zbudować na akwenie, którego głębokość sięga co najmniej 1,2 m, a wymiary są nie mniejsze niż 240x120 m. Wielosłupowy wyciąg, napędzany silnikiem elektrycznym, daje możliwość korzystania z wake parku wielu użytkownikom jednocześnie.

Alternatywą albo uzupełnieniem dużego wyciągu może być System 2.0, czyli dwusłupowy, mobilny wyciąg linowy. Lekka i nieskomplikowana konstrukcja nie ma dużych wymagań i może być montowana praktycznie na każdym zbiorniku. Co więcej, w sezonie zimowym taki wyciąg sprawnie obsłuży również snowpark – podpowiada ekspert z Bezpiecznej Przystani, wyłącznego przedstawiciela firmy Sesitec w Polsce.

Przeszkody w wake parku

Szybka jazda po powierzchni wody nie jest jedynym źródłem adrenaliny podczas uprawiania wakeboardingu. Bardziej zaawansowani zawodnicy chcą ćwiczyć i sprawdzać swoje umiejętności w konfrontacji z przeszkodami. To właśnie one umożliwiają sportowcom wykonywanie efektownych akrobacji. Toteż projekt wyciągu linowego powinien obejmować również tor przeszkód.

Wszystkie rampy, skocznie, slidery, kickery i boxy w wake parku mają dostarczać użytkownikom wrażeń, ale jednocześnie zapewniać im bezpieczeństwo. Przeszkody muszą charakteryzować się dobrą wypornością i być stabilne, toteż przy wyborze elementów takiego wyposażenia zaleca się korzystanie z produktów wykonanych z pianki HDPE. Szukając sprawdzonych i niezawodnych przeszkód warto zwrócić uwagę na produkty UNIT Parktech.

Biletowanie w wake parku

Kolejnym bardzo ważnym aspektem projektowania parku wodnego jest kwestia zarządzania dostępem do wyciągu. Manualna obsługa klientów nastręczałaby wiele trudności, a w przypadku popularnego wyciągu byłaby wręcz niemożliwa. Dlatego wyciągi linowe powinny być wspierane komputerowym systemem kontroli dostępu.

Świetnym przykładem takiego rozwiązania jest system biletowania i kontroli gotówki Lake Control, który pozwala na monitorowanie pracy wyciągu za pośrednictwem specjalnego panelu. Wszystkie etapy obsługi gości parku linowego, od pobrania płatności, przez wydanie biletu bądź karnetu, aż po kontrolę jego wykorzystania przebiegają automatycznie. Dzięki temu praca ośrodka wodnego przebiega płynnie i bez zakłóceń.

Jak widać, przygotowanie kompletnego cable wake parku jest złożonym zadaniem, które jednak niesie ze sobą spore korzyści. Planując budowę wyciągu do wake’a warto skonsultować się z profesjonalną firmą, która ma doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz