Artykuł sponsorowany

Jak zaprojektować idealną łazienkę?

Jak zaprojektować idealną łazienkę?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. Domownicy korzystają z niej na co dzień, co oznacza, że użyte do jej wykończenia elementy wyposażenia muszą stać na najwyższym możliwym poziomie. W przeciwnym razie szybko się zużyją. Prócz doboru armatury, płytek, kabiny prysznicowej czy wanny musimy zastanowić się jeszcze nad układem łazienki – tak, by zachowała ona pełnię swojej funkcjonalności niezależnie od metrażu.

Funkcjonalna łazienka, czyli jaka?

Urządzenie łazienki w nowym lub remontowanym mieszkaniu to ogromna odpowiedzialność. Każdy pokój możemy przemeblować czy przemalować, co sprawi, że będzie on wyglądał zupełnie inaczej. Każdy pokój możemy także w dowolnym momencie odświeżyć. W przypadku łazienki nie mamy tego luksusu. Pękniętą płytkę trudno wymienić na nową, a naprawą sprzętów hydraulicznych powinien zająć się specjalista. Czujemy zatem, że projekt łazienki musi być czymś wykonanym z rozmysłem i po głębokim zastanowieniu. Dotyczy on nie tylko układu elementów wyposażenia łazienki, ale także ich odpowiedniego doboru. Na szczęście firmy wyspecjalizowane w oferowaniu swoim klientom ceramiki oraz armatury łazienkowej – takie jak firma Ceramed – mają na podorędziu niezwykle szeroki katalog różnego typu produktów. Nie musimy zatem obawiać się, że nie znajdziemy wanny, umywalki czy kabiny prysznicowej w odpowiednim rozmiarze. Zorientowanie na rynku łazienkowym jest oczywiście bardzo ważne, bo to ono pozwala dobrać najlepsze rozwiązania do projektu, ale nawet jeśli go nie posiadamy, nasz projekt łazienki może zostać z całą pewnością zrealizowany. Mimo wszystko warto opierać produkt o realne rozwiązania, które znajdziemy w wybranym salonie, co pozwoli zaoszczędzić czas na poszukiwaniach odpowiednich elementów wyposażenia. Musimy pamiętać, że funkcjonalna łazienka to przede wszystkim łazienka wygodna, oferująca odpowiednie udogodnienia oraz wyposażona w przemyślany sposób. Szczególnie ta ostatnia kwestia jest warta rozważenia – powinniśmy bowiem pomyśleć nie tylko o armaturze łazienkowej, ale też dużej ilości szafek pozwalających na pomieszczenie wszelkich utensyliów niezbędnych w każdej łazience. Jedna mała szafka pod umywalką zdecydowanie nie jest wystarczająca, a opcji na umiejscowienie dodatkowych miejsc na przechowywanie jest bardzo wiele – wystarczy podwiesić szafki na ścianach lub pomyśleć nad zmianą ich szerokości tak, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń w łazience. Takie podejście pozwoli także na zaprojektowanie łazienki łatwej w utrzymaniu, czyszczeniu i sprzątaniu – bez nieprzydatnych zakamarków, w których jedynie gromadzi się bród.

Mała łazienka to nie kłopot

Wiele mieszkań cierpi na bardzo małe pomieszczenia łazienkowe. Trudne pomieścić tutaj cokolwiek poza podstawowym wyposażeniem, ale nie oznacza to, że nie ma takiej możliwości. Przy generalnym remoncie możemy poszukać możliwości poszerzenia łazienki np. kosztem pobliskiego pokoju, ale zazwyczaj nie mamy takiej możliwości, więc musimy działać na tym, co mamy. By mała łazienka wydała się większa, możemy zastosować jasne barwy i duże płytki ceramiczne, ale jeśli zależy nam nie na pozorach, a rzeczywistej funkcjonalności, będziemy musieli włożyć w projekt łazienki wiele wysiłku. Warto przede wszystkim wiedzieć, czego oczekujemy. Jeżeli pragniemy wanny, a przy tym zależy nam także na możliwości wzięcia szybkiego prysznicu, możemy skorzystać z rozwiązań kombinowanych – wanien wyposażonych w nieprzemakalną zasłonę czy wręcz taflę szkła oddzielającą ją od dalszej części łazienki. Możemy w ten sposób zachować funkcjonalność zarówno kabiny prysznicowej jak i wanny. Ta druga nie musi być przecież duża – na rynku dostępne są wanny różnej wielkości. Oczywiście nie każda będzie tak samo wygodna, ale oprócz wielkości ma na to wpływ także kształt wanny oraz zawarte w niej udogodnienia takie jak półeczki czy siedziska. W małej łazience wspomniana wyżej zasada dotycząca maksymalnego wykorzystania przestrzeni ma jeszcze większe znacznie. Tutaj liczy się każdy centymetr. Praktyczne i modne duże lustro przyda się zawsze, ale jeśli umieścimy je w łazience na przykład kosztem szafek, to warto z niego zrezygnować. Takie praktyczne podejście szybko się nam opłaci, gdy w łazience zawsze będzie panował ład. Są oczywiście zbyt małe łazienki – istnieje bowiem pewien niepisany standard tego typu pomieszczeń. Łazienka bez WC powinna mieć wielkość przynajmniej czterech metrów kwadratowych, natomiast taka z misą ustępową – minimum pięć metrów kwadratowych. Oddzielne WC może być znacznie mniejsze – wygodne będzie już takie o metrażu około półtora metra kwadratowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz