Artykuł sponsorowany

Jak zaprojektować i wykonać ogrodową instalację elektryczną?

Jak zaprojektować i wykonać ogrodową instalację elektryczną?

Piękny, zadbany ogród przy domu, pensjonacie czy na działce rekreacyjnej jest miejscem idealnym do wypoczynku. Dostarcza wielu pozytywnych emocji i pozwala na obcowanie z naturą, a w efekcie poprawia też nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Wiosną i jesienią, a także w letnie wieczory przyjemność można zwiększyć, instalując odpowiednie oświetlenie. Jak je wykonać i na co zwrócić uwagę?

Instalacja elektryczna w ogrodzie i jej funkcje

Dostęp do gniazdek elektrycznych w przydomowym ogrodzie jest niezwykle istotny z dwóch powodów. Jednym z nich jest poprawa komfortu przybywania w takim miejscu po zmroku. Drugi to zapewnienie zasilania elektrycznego wszystkim elektronarzędziom i urządzeniom do pielęgnacji ogrodu. Oczywiście zamiast urządzeń elektrycznych można wybierać spalinowe lub też stosować narzędzia zasilane akumulatorem, ale zarówno jedne, jak i drugie są mniej funkcjonalne. Przechowywanie paliwa, pamiętanie o jego zakupie czy ładowaniu akumulatora w znacznym stopniu ograniczają swobodę pracy. Korzystniejszym rozwiązaniem jest więc odpowiednio zaplanowania i wykonana instalacja elektryczna. Potrzebne do jej realizacji części i akcesoria dostarcza Orion sp.j. – firma, która specjalizuje się w ich produkcji oraz sprzedaży hurtowej. W asortymencie znajdą się zarówno materiały instalacyjne, jak i odpowiednie wyposażenie do oświetlenia.

Jak wykonać instalację ogrodową, aby była bezpieczna?

Jedną z kluczowych kwestii, o jakich trzeba pamiętać podczas planowania elektrycznej instalacji ogrodowej jest jej bezpieczeństwo. Wszelkie kable, lampy i wyłączniki, które znajdują się na dworze, są bezpośrednio narażone na kontakt z wodą. Rośliny są podlewane przez zraszacze lub wprost z węża ogrodowego. Zagrożeniem jest również deszcz lub śnieg oraz zmienne temperatury, jakie instalacja musi znosić przez cały rok. Kolejny ważny aspekt to zabezpieczenie przed dziećmi, zwierzętami i przypadkowym kontaktem użytkowników z przyłączami. Istotne jest też rozplanowanie układu oświetlenia czy kontaktów, które zagwarantują dostęp do zasilania z każdego miejsca ogrodu.

Poniżej znajduje się kilka najważniejszych zasad, które obowiązują podczas wykonywania instalacji elektrycznej w ogrodzie.

  • Planowanie instalacji wymaga starannego przeanalizowania różnych możliwości – bez pośpiechu i podejmowania nagłych decyzji.
  • Kable układać należy przed posadzeniem roślin.
  • Głębokość ich usytuowania w gruncie to 50-100 cm (optymalnie 70 cm).
  • Położenie kabli warto oznaczyć specjalną folią, zakopaną 15 cm wyżej niż przewód.
  • Wybór materiałów instalacyjnych wymaga sprawdzenia, czy nadają się one do instalacji na zewnątrz budynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku lamp ogrodowych, które musza mieć odpowiednią klasę IP. Pierwsza cyfra, oznaczająca szczelność pyłową, to 4 lub 5, druga – oznaczająca wodoodporność – to minimum 6. Lampy do oczek wodnych powinny mieć klasę IP = 68.
  • Kable powinny być układane swobodnie, z zapasem materiału na zmianę kształtu pod wpływem temperatur zewnętrznych.
  • Podłączenie instalacji ogrodowej do domowej wymaga zastosowania wyłącznika różnicowo-prądowego.
  • Wskazane jest też dodatkowe zabezpieczenie przed spięciem.

Warto pamiętać, że oszczędzanie na materiałach i dodatkowych zabezpieczeniach może przynosić konsekwencje w postaci trudnej do usunięcia usterki lub nawet zaprószenia ognia czy porażenia prądem. Instalację wykonuje się na lata, dlatego należy zbudować ją z najlepszych materiałów oraz z pomocą elektryka.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz