Artykuł sponsorowany

Jak zaprojektować firmowy biurowiec?

Jak zaprojektować firmowy biurowiec?
Zlecając wykonanie projektu budynku firmowego, jako inwestor powinieneś zwracać uwagę przede wszystkim na funkcjonalność. Jednak nie można zapomnieć o tym, że istotny jest również jego ogólny wygląd. Siedziba firmy to nie tylko zwykłe miejsce pracy, ale także jej wizytówka. Gdzie szukać projektanta, który stworzy projekt estetycznego i funkcjonalnego biurowca?

Współpraca inwestor-architekt

Najważniejsze w stworzeniu idealnego projektu jest dobre porozumienie inwestora z architektem. Warto znaleźć profesjonalistów, którzy nie wepchną Ci do rąk kolejnego budynku w takim samym stylu, jak kilkadziesiąt poprzednich, które wyszły spod rąk tego samego projektanta. Podczas projektowania to klient powinien przedstawić, czego oczekuje od wymarzonego budynku firmowego, a dobry architekt dostosuje się do jego próśb, tworząc unikatowe, funkcjonalne i estetyczne miejsce. Projektowaniem budynków biurowych zajmuje się między innymi pracownia architektoniczna Karola Wegnera, której siedziba znajduje się w Gnieźnie. Poszukując architekta, warto przejrzeć jego portfolio.

Styl: nowoczesny czy klasyczny?

Wybór stylu, w jakim będzie budowany biurowiec, nie jest łatwy. W dzisiejszych czasach większość inwestorów stawia na nowoczesny design. Jednak w niektórych częściach miasta lepszym rozwiązaniem będzie projekt klasyczny – szczególnie wśród zabytkowych budynków. Popularne jest również mieszanie stylów, jednakże trzeba pamiętać, aby planowana budowla nie była zbyt abstrakcyjna. Istnieje cienka linia między budynkiem unikatowym i wyróżniającym się na tle nudnej architektury, a zbyt przerysowanym i karykaturalnym. Wygląd głównej siedziby to wizytówka firmy.

Funkcjonalne rozwiązania

Wygląd jest bardzo ważny, jednak mimo wszystko powinien znaleźć się na drugim planie. Na pierwszym zawsze stawia się funkcjonalność. Dobry biurowiec powinien być dopasowany przez architekta pod kątem:

  • Wielkości – ilość pomieszczeń i stanowisk pracy musi być dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa. Pod uwagę należy wziąć również przyszły rozwój firmy.
  • Bezpieczeństwa – budynek musi spełniać wszystkie narzucone normy.
  • Komfortu pracy – ważne jest stosowanie nie tylko koniecznych rozwiązań BHP, ale także tych opcjonalnych, które mogą poprawić komfort pracy pracowników.

Funkcjonalny budynek to też taki, który jest dostosowany do charakteru firmy. Jak wiadomo, istnieje wiele typów pomieszczeń biurowych. Jedno przedsiębiorstwo będzie potrzebowało wyłącznie stanowisk komputerowych, inne – większych sal konferencyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz