Materiał Partnera

Jak zapobiegać wadom postawy u dzieci

Jak zapobiegać wadom postawy u dzieci

Dzieci, które nie uprawiają sportu lub nie są aktywne ruchowo w inny sposób, które dużo czasu spędzają przed ekranem komputera czy telewizora, pochylone nad wyświetlaczem telefonu – one najbardziej narażone są na wady postawy i skrzywienia kręgosłupa. Sytuacji nie poprawia szkoła, gdzie uczniowie zmuszeni są do dźwigania ciężarów. Zaniedbanie tych schorzeń może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Po pierwsze, zapobiegać

Najlepiej będzie, jeśli uda nam się zapobiec powstaniu wad postawy u dziecka. Oszczędzi to nam konieczności późniejszej rehabilitacji.  Podczas wizyty w przychodni rodzinnej możemy poprosić pediatrę o udzielenie wskazówek, na co zwracać uwagę, jakie zmiany w postawie dziecka są niepokojące. Profesjonalnej porady udzieli nam dr med. Halina Wasilewska-Marcinkowska.

Skrzywienia kręgosłupa to jednak nie tylko problem dzieci w wieku szkolnym, ale również tych mniejszych. By im zapobiegać, w pierwszych miesiącach życia dziecka powinniśmy pamiętać, by nie kłaść go zawsze na plecach, ale też na brzuszku – podnoszenie głowy ćwiczy pracę kręgosłupa. Powinniśmy zmieniać rękę, na której nosimy dziecko, ale też nie próbować zbyt wcześnie uczyć wstawania i chodzenia. Pamiętajmy o doborze odpowiedniego łóżeczka – nie nazbyt miękkiego i bez wysokiej poduszki oraz spacerówki z usztywnionym oparciem.

Wady postawy u dzieci starszych występują zastraszająco często. Zapobiegać im możemy poprzez zapisanie dziecka na basen, możemy też sami ćwiczyć z dzieckiem w domu. Częsty ruch i właściwa dieta również są bardzo ważne – szczególnie witamina D, której niedobór może powodować krzywicę i osłabienie kości. Zapobieganie wadom postawy to także zapobieganie nadwadze, nadmierna tkanka tłuszczowa to obciążenie dla kręgosłupa. Meble w pokoju dziecka – biurko i krzesło powinny mieć regulowaną wysokość. Ustawmy je tak, by nasza pociecha mogła swobodnie przy nim pracować bez garbienia się. Plecak czy tornister muszą być odpowiednio dopasowane – idealnie przylegać do pleców. Wybierzmy model z usztywnionym tyłem, ale pilnujmy też, by dziecko nosiło w nim tylko niezbędne rzeczy – już one będą dużym obciążeniem.

Po drugie, leczyć

Jeśli jednak my, lub lekarz rodzinny zauważymy niepokojące asymetrie na plecach dziecka, musimy niezwłocznie podjąć leczenie. Korekta wad postawy, jeśli została ona wykryta wcześnie, może odbyć się drogą odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych dobranych przez ortopedę oraz poprzez zmianę nawyków dziecka – sposobu siedzenia, ruchu.

Lekarz pediatra i specjalista medycyny rodzinnej może zalecać ćwiczenia korekcyjne i rehabilitację, dotyczy to nie tylko dzieci ale i dorosłych. I najważniejsze  - można korygować postawę przy pomocy indywidualnych termoplastycznych wkładek ortopedycznych.

Opracowanie:
Lędyczek, Piaskowa 14a
tel. 602 461 085
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz