Artykuł sponsorowany

Jak zapobiegać korozji w kotle?

Jak zapobiegać korozji w kotle?

Aby móc prawidłowo zapobiegać powstawaniu rdzy w układach kotłowych, trzeba najpierw zrozumieć, skąd się ona bierze. Korozja to nic innego jak utlenianie żelaza zawartego w metalowych elementach układu wywołane gazami rozpuszczonymi w wodzie. W wyniku działania wysokich temperatur proces ten przebiega dynamicznie, natomiast same gazy zwiększają agresywność środowiska wodnego.

W jaki sposób można przeciwdziałać korozji w kotle?

Podstawowym sposobem zapobiegania korozji w układach kotłowych jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. Na barkach inżyniera odpowiedzialnego za pracę układu spoczywa obowiązek dopilnowania, by wyeliminować z wody gazy nawet w szczątkowych ilościach.

Należy również dokonywać regularnych inspekcji układu kotłowego w celu wykrycia potencjalnych nieszczelności. Nawet drobne rozszczelnienia niezauważalne na pierwszy rzut oka prowadzą do znacznego zwiększenia ilości gazów rozpuszczonych w wodzie. To z kolei przekłada się bezpośrednio na proces korozji kotła.

Istnieje również możliwość skorzystania ze specjalnych preparatów, których działanie opiera się na usuwaniu z wody rozpuszczonych gazów. Inhibitory korozji świetnie sprawdzają się zarówno w celu zabezpieczenia układu przed wystąpieniem rdzy, jak i w momencie, gdy stwierdzono drobne utlenienie elementów metalowych. Jednakże dobór odpowiedniego preparatu uzależniony jest od parametrów kotła, jak również od maksymalnej wartości ciśnienia układu parowego.

Sprzedażą preparatów zapobiegających korozji kotłów zajmują się firmy wyspecjalizowane w uzdatnianiu wody, takie jak GLOBAL CONCEPTS 2000 POLAND. Bezpośrednio z ekspertami można się skonsultować w sprawie wyboru odpowiednich inhibitorów korozji, wystarczy wcześniej zanotować podstawowe parametry układu.

Rodzaje korozji i zagrożenia dla układów kotłowych

Preparaty zmniejszające ilość rozpuszczonych gazów przeciwdziałają powstawaniu korozji. Jest to rozwiązanie uniwersalne, choć ze względu na różne czynniki oddziaływające na elementy metalowe układów kotłowych można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje korozji. Są to:

  • Korozję chemiczną – można ją zaobserwować na przykładzie rozkładu przegrzanej pary wodnej. Ze względu na powstawanie korków parowych szczególnie narażone są na nią rury opłomkowe i przegrzewcze.

  • Korozję tlenową  – zwana często wżerową, jest wywołana rozpuszczonym w wodzie tlenem atmosferycznym.

  • Korozję wywołaną CO2 – jest to korozja równomierna, ponieważ występuje razem z korozją tlenową. Ich wspólne oddziaływanie na metal jest szczególnie niebezpieczne dla układów kotłowych.

Korozja jest szczególnie niebezpieczna ze względu na jej wielopoziomowe działanie. Tlenki żelaza takie jak magnetyt łuszczą się w wyniku działania wysokich temperatur i czopują rury. Natomiast odsłonięte elementy metalowe ulegają przez to coraz silniejszemu niszczeniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz