Artykuł sponsorowany

Jak zapobiegać i zdiagnozować awarię klimatyzacji.

Jak zapobiegać i zdiagnozować awarię klimatyzacji.

Awaria klimatyzacji jest zdarzeniem, które potrafi kompletnie zdezorganizować nam życie. Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj orientujemy się, jak poważny jest problem, dopiero kiedy klimatyzacja przestaje działać. Tymczasem, nawet poważniejsze usterki potrafią dawać o sobie znać miesiącami. Wcześniejsze ich wyłapanie może oszczędzić nasz czas, nerwy oraz uchronić instalację klimatyzacyjną przed kompletnym zniszczeniem.

Klimatyzacja bardzo często jest uruchomiona przez cały czas naszego pobytu w pomieszczeniu, które ochładza. Bardzo łatwo przyzwyczajamy się do jej szumu, a nietypowe działanie bardzo szybko zaczynamy traktować jak normę. Dlatego najskuteczniej uchronimy się przed awarią, jeśli zadbamy o regularną konserwację klimatyzacji. Profesjonalny serwis klimatyzacyjny Klimar powinniśmy zamawiać dwa razy w roku, najlepiej jesienią i zimą. Podczas prac serwisowych specjaliście najłatwiej jest ocenić, w jakim stanie jest instalacja oraz na bieżąco usunąć powody ewentualnych problemów.

Jak wygląda konserwacja klimatyzacji?

Dużą część prac konserwacyjnych zajmuje czyszczenie klimatyzacji. Profesjonalny serwis polega na dezynfekcji oraz odgrzybieniu wszystkich elementów instalacji: filtrów, przewodów klimatyzacyjnych, zewnętrznych klimatyzatorów, parownika oraz skraplacza. Wyczyszczona instalacja powinna zostać uruchomiona.  Jeśli działa prawidłowo, fachowiec musi sprawdzić jeszcze ilość czynnika chłodniczego w instalacji i uzupełnić go, jeśli jest taka potrzeba.  Na sam koniec sprawdzany jest stan połączeń elektrycznych. W ten sposób przeprowadzony serwis wyłapie wszystkie nieprawidłowości i zazwyczaj może je usunąć na bieżąco.

Typowe symptomy awarii klimatyzacji.

Użytkowników klimatyzacji powinny zaalarmować następujące zjawiska:

  • nieprzyjemny, piwniczny zapach wydobywający się z klimatyzacji

Oznacza, że wnętrze instalacji  jest zainfekowane przez pleśń i grzyb, a chłodzenie pomieszczenia następuje powietrzem, w którym są niebezpieczne dla zdrowia zarodniki. Klimatyzacja wymaga dezynfekcji oraz odgrzybienia.

  • głośniejsza, niż zazwyczaj praca klimatyzatora

 Może oznaczać zator w wewnętrznej instalacji lub jej uszkodzenie mechaniczne. Jeśli występuje z towarzyszeniem samoczynnego wyłączania i uruchamiania urządzenia, może sygnalizować usterkę sprężarki lub małą ilość czynnika chłodniczego.

  • mało efektywne wychładzanie pomieszczenia

Najczęściej jest to objaw zanieczyszczonych filtrów. Klimatyzator pobiera prąd, ale coraz mniej wydajnie chłodzi. Żeby usterka nie miała poważniejszych konsekwencji, należy wezwać fachowca, który wyczyści filtry lub je wymieni.

  • cieknąca z klimatyzatora woda

Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zator. Woda w klimatyzacji jest zjawiskiem normalnym, powinna jednak mieć możliwość wewnętrznego ujścia. Jeśli widzimy ją na zewnątrz klimatyzacji, coś uniemożliwia jej skorzystanie ze standardowej drogi.

  • woń spalenizny wyczuwalna podczas pracy klimatyzacji

Prawdopodobnie doszło do zwarcia lub uszkodzenia elementów elektrycznych klimatyzatora. Warto pozbawić klimatyzację zasilania i koniecznie wezwać profesjonalny serwis.

  • komunikat elektronicznego systemu autodiagnostyki z informacją o awarii

  • samoczynne wyłączenie się klimatyzacji

Może znamionować awarię elementów elektrycznych lub elektronicznych albo zbyt małą ilość czynnika chłodniczego w instalacji i problemy ze sprężarką. Warto odciąć klimatyzacji zasilanie i wezwać serwis.

  • zapach freonu w pomieszczeniu

Oznacza, że klimatyzacja ma uszkodzenie mechaniczne i niebezpieczny dla życia ludzkiego czynnik chłodniczy przedostał się na zewnątrz instalacji. Należy natychmiast przewietrzyć i opuścić pomieszczenie, a następnie wezwać serwis.

Większość usterek, których objawy możemy zaobserwować w trakcie korzystania z klimatyzatorów, może mieć poważne konsekwencje. Jedynym, w stu procentach bezpiecznym rozwiązaniem jest regularna konserwacja całej instalacji przy pomocy profesjonalnego serwisu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz