Artykuł sponsorowany

Jak zaplanować remont mieszkania?

Jak zaplanować remont mieszkania?

Generalny remont mieszkania nie jest łatwą sprawą - trzeba przygotować się na wiele etapów prac. Z pewnością remont mieszkania jest sprawą, która należy w odpowiedni sposób zaplanować, w innym przypadku może okazać się bowiem, że remont nie przebiega tak sprawnie, jak byśmy sobie tego życzyli. Dowiedz się, jak zaplanować remont mieszkania tak, aby remont był samą przyjemnością!

Określ zakres prac

Pierwszym etapem remontu jest określenie zakresu prac. Jak podkreślają eksperci firmy budowlanej Budhom Damian Homa, doświadczona firma budowlana może doradzić klientom w kwestii tego, co potrzebuje remontu, a co nie, ale to do zleceniodawcy należy ostatnie słowo! Jak zdecydować, jakie prace są konieczne? Warto wszystkie rzeczy, które chcielibyśmy zmienić w mieszkaniu, zapisać na kartce i dokładnie zastanowić się, czy chęć zmiany wynika z konieczności, czy po prostu jest naszą zachcianką. Warto swoją listę skonsultować także z pracownikami firmy remontowej. Rzucą oni na mieszkanie fachowym okiem i zapoznają się z proponowanym zakresem prac, a przy okazji podpowiedzą, jaki zakres remontu jest konieczny.

Planowanie remontu krok po kroku

Jak powinien wyglądać remont mieszkania krok po kroku? Prace należy planować w konkretnej kolejności:

  1. Prace konstrukcyjne - burzenie ścianek, budowanie, sufity podwieszane, wymiana stolarki okiennej, czyli wszystkie duże prace, które sporo brudzą i zajmują dużo czasu.
  2. Instalacje - założenie lub remont instalacji przeprowadza się zwykle zaraz po wykonaniu prac konstrukcyjnych lub jeszcze w ich trakcie. Dzięki temu można ukryć przewody albo przyłącza w podłodze lub pod tynkiem.
  3. Wykańczanie ścian, sufitów oraz podłogi - ten etap nie zawsze jest konieczny, ale jeśli się go wykonuje, powinien być zrobiony już po pracach związanych z instalacjami.
  4. Malowanie, kładzenie podłogi - kiedy powierzchnie są przygotowane na wykończenie, przystępuje się do malowania oraz układania posadzki.
  5. Montaż gniazdek, kontaktów, lamp, mebli oraz biały montaż i inne drobne prace wykończeniowe.

Ustalanie harmonogramu remontu nie zawsze idzie jednak zgodnie z planem, wiele prac przenika się, są robione na przemian lub  w zależności od tego, na kiedy planowane są dostawy materiałów. Warto w kwestii przebiegu remontu zdać się na zdanie firmy remontowej, która zajmuje się pracami.

Ile czasu przeznaczyć na remont? Wiele zależy od finalnego zakresu prac i stopnia ich trudności. W każdym wypadku warto jednak dodać  kilka dni na różne niespodziewane wypadki, które mogą opóźniać zakończenie remontu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz