Materiał Partnera

Jak zaplanować instalację elektryczną w domu?

Jak zaplanować instalację elektryczną w domu?

Bez względu na to, czy remontujemy, czy budujemy dom, należy właściwie zaplanować instalację elektryczną. Powinniśmy ją dostosować do potrzeb i wymagań każdego domownika.  Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu instalacji unikniemy przeciążenia obwodów przy równoczesnej pracy wielu urządzeń. Możemy też maksymalnie wykorzystać listwy łączące. Dlatego zwróćmy uwagę na kilka zasadniczych kwestii.

Na co zwrócić przede wszystkim uwagę?

Architekci, konstruktorzy i wykonawcy instalacji zwracają uwagę na kilka ważnych kwestii. Dlatego musimy się zastanowić, jak odpowiemy na następujące pytania:

  1. W jakich pomieszczeniach będziemy wykorzystywać urządzenia elektryczne?
  2. Jak chcemy oświetlić wnętrza. Chodzi tutaj zarówno o oświetlenie montowane na stałe, jak i to, które chcemy podłączyć do prądu.
  3. Gdzie mają się znajdować gniazdka elektryczne?
  4. Gdzie chcemy mieć zamontowane włączniki oraz moduły kontrolne dla rozwiązań inteligentnego domu?
  5. Gdzie najczęściej zamierzamy ładować urządzenia mobilne i czy wymagane są specjalne gniazdka z łączem USB?
  6. Czy kontroler podciśnienia ma być zintegrowany z okapem?
  7. W jaki sposób chcemy sterować oświetleniem zewnętrznym?

Dzięki odpowiedziom na te pytania, Firma Usługowo - Handlowa "ELIK" Jolanta Ellas zaplanuje właściwie instalację elektryczną w naszym domu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Powinniśmy zwrócić jeszcze uwagę na kilka istotnych czynników. Zastanówmy się, ile obwodów prądu ma się znaleźć w naszym domu. Musimy też pomyśleć nad liczbą gniazdek, włączników świateł, gniazdek telewizyjnych i multimedialnych. Sprawdźmy, jakie inteligentne rozwiązania zastosujemy w swoim domu. Do najpopularniejszych zaliczamy elektroniczne sterowanie roletami, system multi room audio i nowoczesny system alarmowy.

Projektowanie instalacji

Szkic jest podstawą przy projektowaniu instalacji elektrycznej.  Specjalista weźmie pod uwagę obecny i precyzyjny plan budowy domu albo mieszkania. Sprawdzi, w którą stronę będą się otwierać drzwi i okna. Zwróci też uwagę na schody, stopnie i kominek. W projekcie postawmy meble w taki sposób, jaki chcemy, by rzeczywiście stały.  Pamiętajmy, aby zaplanować większą ilość obwodów. Na pierwszy rzut oka mogą się wydawać zbędne. Jednak dzięki temu w przyszłości unikniemy kucia ścian. Końcówkę przewodu zawsze możemy spokojnie zatynkować. Możemy ją kiedyś odsłonić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie bawmy się w eksperymenty. Na początku należy zainstalować gniazda zgodnie z aktualną tendencją. Gniazdka montujemy w każdym rogu pomieszczenia. Pamiętajmy o obwodzie awaryjnego zasilania dla lodówki i urządzeń znajdujących się w kotłowni. Dzięki temu będą mogły pracować bez przerwy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz