Artykuł sponsorowany

Jak zapewnić odpowiednie chłodzenie w hali magazynowej?

Jak zapewnić odpowiednie chłodzenie w hali magazynowej?

Zapewnienie właściwej temperatury w obiektach przemysłowych to jeden z głównych elementów oddziałujących na wiele obszarów działalności. Wpływa ona nie tylko na samopoczucie pracowników, ale również na przechowywane towary i ich jakość. Zbyt duże ciepło w wielu przypadkach może doprowadzić do zepsucia towaru. Ma to miejsce między innymi w przypadku żywności. Sprawdź, jakie rozwiązania pozwalają utrzymać właściwe chłodzenie magazynu.

Jak zadbać o właściwe chłodzenie hali magazynowej?

Klimat w Polce, który charakteryzuje się tym, że lata są wyjątkowo gorące, sprzyja znacznemu nagrzewaniu się hal — zarówno produkcyjnych, jak i magazynowych. Właściwe chodzenie tych przestrzeni wpływa na zachowanie optymalnych warunków pracy oraz prawidłowe przechowywanie towarów.

- Jednym ze sposób utrzymania niskiej temperatury na hali jest przede wszystkim montaż tak zwanych destryfikatorów. Zalicza się do nich między innymi wentylatory stropowe, które montuje się na suficie, na wysokości nawet kilkunastu metrów, w zależności od wielkości hali. Urządzenie tego typu składa się z łopat o aerodynamicznym kształcie oraz silnika – dzięki tym elementom skutecznie wprawia w ruch duże ilości powietrza, zapewniając jego odpowiednią cyrkulację – zauważa specjalista z firmy Chłodzenie Hal.

System chłodzenia hal magazynowych, który opiera się na destryfikatorze spełnia szereg zadań, do których można zaliczyć między innymi:

  • wyrównanie temperatury powietrza na każdym poziomie wysokości,

  • rozproszenie warstw gorącego powietrza,

  • chłodzenie okolic maszyn narażonych na przegrzanie się.

Chłodzenie magazynów z wykorzystaniem wentylatorów osiowych

Właściwą wentylację hali magazynowej zapewnić może poprzez wykorzystanie do tego celu wentylatorów osiowych. Ich użycie jest szczególnie istotne wszędzie tam, gdzie konieczne jest wsparcie głównego systemu chłodzącego. Sprawdzają się idealnie na dużych przestrzeniach magazynowych. Ich konstrukcja daje możliwość mieszania i chłodzenia powietrza na dużych odległościach – wszystko dzięki szerokim łopatom śmigieł zamontowanym w największych modelach.

Główną zaletą tego typu rozwiązania jest bardzo duża mobilność. W zależności od zapotrzebowania na magazynie można wykorzystać dowolną liczbę wentylatorów. To gwarantuje odpowiednie schłodzenie wnętrza.

Co zamiast wentylatorów?

Alternatywą dla standardowych wentylatorów montowanych na suficie, czy tych ustawianych przy podłodze są tak zwane Bio Coolery. Działają one na zasadzie ewaporacji — czyli wiążą się z naturalnym odparowywaniem wody. Oddawane do otoczenia powietrze ma niższą temperaturę, co wiąże się ze schładzaniem, które zachodzi w zbiorniku z wodą.

Bio Coolery najpierw nawilżają filtr z celulozy, a następnie para ochładza powietrze, które wydobywa się z wnętrza. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania zalicza się:

  • niski poziom generowanego hałasu,

  • duży zbiornik na wodę,

  • różne tryby pracy pozwalające dostosować działanie urządzenia do zapotrzebowania.

Właściwa cyrkulacja powietrza oraz chłodzenie jest niezwykle ważnym elementem wielu przestrzeni magazynowych — szczególnie w przypadku przemysłu spożywczego. Na małych powierzchniach wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzacji, jednak jej koszty montażu w dużych obiektach są zdecydowanie zbyt wysokie. Dlatego stosuje się alternatywne rozwiązania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz