Materiał Partnera

Jak zaoszczędzić na zakupie komputera?

Jak zaoszczędzić na zakupie komputera?

Komputery stacjonarne, laptopy czy notebooki towarzyszą człowiekowi od wielu dziesięcioleci, a obecnie stały się niezbędne w niemal każdych okolicznościach. Zakup komputera to jednak niemały wydatek, dlatego warto poszukać oszczędności.

Pierwsza zasada – nie kupować więcej niż potrzeba

Zakup komputera wymuszony bywa różnymi okolicznościami, począwszy od pracy zawodowej i związanych z nią obowiązków, np. prowadzenia dokumentacji czy korespondowania w sieci, przez rozrywkę, po naukę. Niekiedy po komputer sięgamy, gdy potrzebujemy kosztownego prezentu dla osiemnastolatka czy kuzyna przystępującego do Pierwszej Komunii Świętej. Szukając odpowiednich modeli, bardzo często decydujemy się na zakup drogiej, bogato wyposażonej jednostki, która w konsekwencji może nigdy nie będzie w pełni wykorzystana. W dzisiejszych czasach postęp w produkcji podzespołów komputerowych jest tak szybki, że dziś kupiona jednostka za pięć lat będzie przestarzała i z pewnością nie zadowoli już jej właściciela. Z drugiej strony dorastające dziecko ma też wyższe wymagania, dlatego lepiej pomyśleć o wymianie sprzętu po pięciu latach niż przepłacać za różne kosztowne podzespoły, które i tak za kilka lat będą już niewystarczające. Kupując komputer dla ośmiolatka, można zrezygnować z kosztownej grafiki i czterordzeniowego procesora na rzecz prostszych i tańszych modeli.

Komputery poleasingowe

Jedną z opcji zaoszczędzenia na zakupie komputera – szczególnie w sytuacji, gdy jest on nam niezbędnie potrzebny, a w danym momencie nie chcemy lub nie możemy wydać na niego dużej sumy pieniędzy – jest skorzystanie z możliwości zakupu komputera poleasingowego. W ich sprzedaży specjalizuje się między innymi sklep Amso s.c. oferujący wiele tego typu modeli – począwszy od bardzo wydajnych jednostek z procesorami i7, po komputery typu desktop, które można kupić za 400-500 zł. Jeśli wybierany sprzęt ma służyć do celów biurowych albo jest pierwszym komputerem w domu przeznaczonym do korzystania z niego przez całą rodzinę, to wiele pochodzących z leasingu modeli można kupić nawet za trzykrotnie niższą cenę niż nowe. Komputery tego typu nie są nowe, ale przed sprzedażą poddawane są szczegółowemu sprawdzaniu i opatrzone gwarancją.

Właściwa konfiguracja

Tańszy komputer można również kupić, korzystając z oferty sklepów posiadających specjalne konfiguratory. Samodzielne skomponowanie jednostki jest możliwe tylko przy odpowiedniej wiedzy dotyczącej tego, jakie parametry powinny mieć poszczególne moduły, aby nie ograniczały się wzajemnie i zapewniały sprawne działanie. Placówki oferujące takie możliwości zazwyczaj oferują też wsparcie w dobieraniu zestawu części w określonych ramach cenowych. Nie chodzi tu jednak o oszczędzanie na pojemności dysku czy szybkości procesora. Sztuką jest takie dobranie elementów, aby były one tańsze przy podobnej funkcjonalności. Ujednolicenie produkcji elementów konstrukcyjnych stwarza możliwość stosowania zamienników, dzięki czemu moduły konkretnej marki pasują do modułów innej marki. W przeciwieństwie do okresu sprzed 20 lat dziś, decydując się na płytę główną, nie mamy narzuconej jednej marki procesora i kart.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz