Materiał Partnera

Jak założyć własną firmę?

Jak założyć własną firmę?
Własna działalność gospodarcza to ogromne wyzwanie, ale też masa korzyści. Żeby firma właściwie funkcjonowała i mogła się rozwijać, konieczne jest zapoznanie się z wieloma formalnościami jeszcze przed jej zarejestrowaniem. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. W jaki sposób można założyć działalność? Kiedy warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

Jak zacząć?

Pierwszym etapem zakładania firmy jest wypełnienie i wysłanie formularza CEIDG-1. W dzisiejszych czasach można to zrobić przez Internet i skorzystać z gotowych instrukcji. Pomoc w założeniu firmy oferuje wiele różnych instytucji, między innymi banki. Trzeba jednak uważać, gdyż bardzo często wiąże się to z koniecznością zawarcia licznych umów, niekoniecznie korzystnych dla właściciela nowej firmy. Najlepszym rozwiązaniem jest wypełnienie wszystkiego samodzielnie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, skorzystanie z pomocy księgowego lub innego zaznajomionego z tematem doradcy.  

Kiedy skorzystać z pomocy księgowego?

Z usług biura rachunkowego większość przedsiębiorców musi prędzej czy później skorzystać, dlatego warto już na samym początku znaleźć zaufanego specjalistę. Pomoc w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej oferuje między innymi księgowy z Biura Rachunkowego Mega, które znajduje się w Kielcach. Podczas wypełniania wniosku CEIDG-1, konieczne jest wskazanie osoby lub firmy, która zajmie się prowadzeniem księgowości oraz rachunkowości. Oczywiście można wybrać samodzielną księgowość lub internetową, ale trzeba liczyć się z tym, że dla początkującego przedsiębiorcy będzie to trudne.

O jakich formalnościach pamiętać?

Zakładanie firmy wiąże się oczywiście z wieloma formalnościami. Wśród najważniejszych obowiązków początkującego przedsiębiorcy trzeba wymienić:

  • wybór odpowiedniej formy opodatkowania,
  • rejestrację firmy w ZUS oraz regularne odprowadzanie składek,
  • zgłoszenie firmy w Urzędzie Skarbowym (jeśli przedsiębiorca będzie czynnym podatnikiem VAT, konieczne jest złożenie dokumentu VAT-R),
  • założenie firmowego rachunku bankowego.

Przydatne może być również wyrobienie firmowej pieczątki, która będzie zawierała pełną nazwę firmy z danymi właściciela, adres siedziby, REGON, NIP oraz numer telefonu lub adres mailowy. Po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności przedsiębiorstwo może wystartować. Dla przedsiębiorcy jest to nowy etap w życiu, który będzie wymagał od niego skupienia, inwestycji, podejmowania rozsądnych decyzji biznesowych oraz ciągłego dbania o rozwój i wizerunek firmy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz