Artykuł sponsorowany

Jak założyć przydomowy basen?

Jak założyć przydomowy basen?

Dom z basenem – marzenie wielu z nas – to do niedawna symbol luksusu. Dzisiaj jednak realizacja takiego planu wcale nie musi być trudna i wymagająca dużych nakładów finansowych. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwa jest szybka i ekonomiczna budowa basenu przydomowego, który stanie się źródłem satysfakcji dla całej rodziny. Jak zaplanować taką inwestycję?

Po pierwsze – projekt

Pierwszym krokiem do realizacji marzeń o przydomowym basenie powinno być wykonanie profesjonalnego projektu. Co dokładnie należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu basenu?

Do najważniejszych kwestii należy lokalizacja basenu, a także jego kształt i wymiary. - Mówi przedstawiciel firmy AstralPool z Wrocławia, której specjalnością jest produkcja basenów i wyposażenia basenowego – Przede wszystkim należy się zastanowić, czy interesuje nas budowa basenu zewnętrznego, czy też wewnętrznego. O ile w pierwszym przypadku z basenu korzystamy sezonowo, to basen wewnętrzny może stać się atrakcją całoroczną. Trzeba również rozstrzygnąć pomiędzy budową basenu naziemnego, a wkopanego w ziemię. Istotną kwestią są też wymiary niecki. Jeśli chodzi o baseny przydomowe, to wystarczy tu powierzchnia rzędu kilkunastu metrów. Pamiętajmy, że im większa powierzchnia basenu, tym wyższe koszty jego utrzymania.

Nie bez znaczenia jest też kształt basenu. Tu warto zaznaczyć, że chociaż nieregularne niecki prezentują się efektownie, to nie sprzyjają rekreacji, szczególnie w przypadku basenów o mniejszej powierzchni.

Budowa i wykończenie niecki

Kluczową kwestią w przypadku budowy basenu przydomowego jest wybór niecki. Technologia, na którą się zdecydujemy, będzie miała wpływ na koszt całej inwestycji, a także na funkcjonalność oraz estetykę wybudowanego basenu. Do wyboru mamy tu kilka najpopularniejszych technologii, do których należą:

  • baseny żelbetowe;
  • baseny stalowe;
  • baseny z gotowych paneli stalowych lub polimerowych;
  • gotowe niecki.

Obecnie coraz większą popularność zyskują baseny z gotowych paneli cynkowanych ogniowo, które stanowią dobrą alternatywę dla czasochłonnych niecek żelbetowych i drogich basenów stalowych spawanych. Do zalet tego typu niecek należy szybki i nieskomplikowany montaż oraz możliwość zaprojektowania dowolnego kształtu basenu. Wykończenie niecki z gotowych paneli stanowi wysokiej jakości folia dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej.

Niezbędne i dodatkowe technologie

Aby basen przydomowy był w pełni funkcjonalny, nie wystarczy jedynie budowa niecki. Trzeba ją jeszcze odpowiednio wyposażyć. Podstawą są tu filtry oraz pompy, dzięki którym woda w basenie będzie czysta. W przypadku inwestycji przydomowych wybór pada tu przeważnie na system złożony ze skimmerów, dysz i odpływów. Zapewnia on wydajną cyrkulację wody w basenie i stanowi znakomitą alternatywę dla droższej rynny przelewowej. Jeśli chodzi o system filtracji, dobrym rozwiązaniem są filtry ciśnieniowo piaskowe, do których zalet należy prostota obsługi, trwałość i wysoka efektywność. Aby system był w pełni wydajny, należy też zadbać o odpowiednią pompę cyrkulacyjną z prefiltrem. W utrzymaniu czystej wody w basenie pomoże również praktyczna zwijarka, dzięki której osłonimy nieckę. Ponadto warto zastanowić się nad odkurzaczem basenowym i systemem ogrzewania wody w basenie. Dla podniesienia walorów estetycznych i rozrywkowych basenu, można z kolei wyposażyć go w atrakcyjne oświetlenie, kurtyny, armatki, kaskady i inne atrakcje wodne. Tak wyposażony basen to spełnienie marzeń o przydomowym miejscu rekreacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz