Artykuł sponsorowany

Jak założyć przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jak założyć przydomową oczyszczalnię ścieków?

Oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń służących do usuwania i unieszkodliwiania zanieczyszczeń znajdujących się w ściekach. W procesie oczyszczania zanieczyszczenia są neutralizowane do postaci, którą bez problemu i szkody dla środowiska można odprowadzić do gleby, rzeki bądź innego odbiornika. Oczyszczoną wodę można także, po odpowiednim uzdatnieniu, wykorzystać ponownie. Zobacz, jak założyć przydomową oczyszczalnię ścieków.

Budowa oczyszczalni ścieków

Standardowa oczyszczalnia ścieków składa się z kilku elementów:

  • komory centralnej – to miejsce, gdzie spływają wszystkie ścieki,
  • komory krat – to zbiornik, w którym ścieki poddawane są pierwszemu etapowi oczyszczania,
    a więc usuwaniu większych zanieczyszczeń,
  • przepompowni i piaskowników – tu ścieki zostają oczyszczone z zanieczyszczeń mineralnych,
  • osadnika Imhoffa, gdzie zostają zniwelowane biologiczne skażenia,
  • osadnika wtórnego – miejsca gdzie oczyszczone już ścieki poddawane są procesowi klarowania.
„Nieoczyszczone ścieki stanowią ogromne zagrożenie dla źródeł czystej wody i tym samym dla zdrowia ludzi. Zawarte w ściekach związki azotu, fosforu i pestycydy i chemikalia mogą odkładać się w organizmach wszystkich istot żywych, powodując nieodwracalne zmiany w iacch funkcjonowaniu.” - wyjaśnia ekspert z firmy INSTALATOR.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Coraz częstszym i bardzo ekologicznym rozwiązaniem jest zastosowanie w gospodarstwach przydomowych oczyszczalni ścieków. Jest to instalacja szczególnie polecana dla domów, w obrębie których jest utrudniony dostęp do kanalizacji.

Budowę oczyszczalni ścieków warto rozpocząć od zdobycia odpowiedniego pozwolenia i określenia przepustowości instalacji. Normy prawne pozwalają na prywatne założenie oczyszczalni ścieków,
w których przepływ zanieczyszczeń oscyluje w granicach 7,5 m3 na dobę. W odpowiednim wniosku musisz także określić typ oczyszczalni, który chcesz wybudować. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest biologiczna oczyszczalnia ścieków. Zajmuje ona stosunkowo mało miejsca na działce i można ją instalować bez względu na występujący w danym obszarze poziom wód gruntowych. Montaż takiej oczyszczalni nie wymaga wykonania skomplikowanych prac ziemnych. Gotowy produkt wystarczy podłączyć do odpływów i ustawić w zaleconym przez producenta środowisku.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są dobrym rozwiązaniem dla osób dbających o ekologię i chcących zaoszczędzić na wywozie szamba. Niewątpliwym atutem tego sposobu pozbywania się zanieczyszczeń jest brak nieprzyjemnego zapachu, który często wydobywa się z szamba. Gotowe oczyszczalnie ścieków są wysoce szczelne i są wyposażone we wszystkie niezbędne zabezpieczenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz