Artykuł sponsorowany

Jak założyć oczko wodne w ogrodzie i dobrać do niego rośliny?

Jak założyć oczko wodne w ogrodzie i dobrać do niego rośliny?

Aranżacja i projektowanie ogrodu dają wiele możliwości niezależnie od jego powierzchni. W większych przestrzeniach efektowną ozdobą będzie oczko wodne. Dzięki niemu rośliny w pobliżu mają lepszy dostęp do wody. To także miejsce do życia wielu rodzajów ryb i innych wodnych organizmów. Warto też zadbać o odpowiedni dobór roślin, które lubią wilgotne warunki, a także nie zarosną i nie zacienią nadmiernie akwenu.

Konstrukcja oczka wodnego

Stworzenie takiej ozdoby ogrodowej wcale nie musi być trudne i pochłaniać dużej części domowego budżetu. Na początek należy wykopać dość obszerny dół. Następnie brzegi oraz ścianki trzeba wyrównać, utwardzić, a na koniec wyłożyć specjalną folią przeznaczoną do tego typu zbiorników wodnych. Warto podczas jej wyboru zwrócić uwagę na właściwości ochronne przed rozwojem glonów oraz promieniowaniem UV. Im lepsze parametry pod tym względem, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się dobrą jakością wody w oczku. Na kolejnym etapie wokół zbiornika należy ustawić ozdobne, duże kamienie. Zapobiegną one przedostaniu się ziemi do wnętrza otworu. Dodatkową atrakcją może stać się fontanna. To niewielkie urządzenie, którego budowa opiera się na pompie zanurzeniowej. Przewód zasilający trzeba koniecznie zakopać w ziemi, aby nie został uszkodzony przez wodę.

Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na budowę oczka wodnego w ziemi, alternatywą może być stworzenie mniejszej wersji na przykład w dużej doniczce. Dół naczynia należy wysypać ziemią. Następny krok przed uzupełnieniem wody to wybranie odpowiednich roślin, które można zakupić na przykład w centrum ogrodniczym Dąbrówka, znajdującym się na terenie Brudzic.

Rośliny w oczku wodnym i nad brzegiem

Decydując się na oczko, nie można zapomnieć o doborze odpowiednich kwiatów, krzewów oraz roślin zielonych. Gatunki, które będą zanurzone w wodzie, pozytywnie wpłyną na jej klarowność. Mają one właściwości oczyszczające, ponieważ wyłapują składniki odżywcze, sprzyjające rozwojowi glonów, a to skutecznie ogranicza problem kwitnienia zbiornika. Dodatkowo natleniają wodę oraz są schronieniem dla wodnych stworzeń. W tym celu można wybrać na przykład jaskra wodnego, moczarkę kanadyjską lub okrężnicę bagienną. Inną ozdobę będą stanowić rodzaje niewymagające zasadzenia, a jedynie unoszące się na tafli, takie jak: hiacynt wodny, rzęsa wodna, owadożerny pływacz zwyczajny.

Okolice oczka wodnego to także świetne miejsce na usadowienie na przykład iglastych krzewów ozdobnych. Wybierając jednak rośliny do strefy nadbrzeżnej, należy zwrócić uwagę na ich rozłożystość oraz obfitość owoców. Nadmierne zacienienie oczka niekorzystnie wpływa na rozwój organizmów żyjących w zbiorniku, a zrzucane owoce będą wymagały częstszego sprzątania akwenu. Decyzja o kupnie roślin powinna być także podyktowana warunkami ich hodowli – muszą lubić warunki mocno wilgotne. Idealnie w tym przypadku sprawdzą się, chociażby wysokie trawy, kolorowe kosaćce lub dekoracyjne funkie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz