Materiał Partnera

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Prowadzenie własnej firmy daje dużą niezależność i swobodę działania. Nawet jeśli działalność gospodarcza jest tylko jednoosobowa, sami decydujemy o kierunku jej rozwoju i wyznaczamy cele. Założenie firmy wiąże się także z wieloma obowiązkami, związanymi z odprowadzaniem stosownych podatków i prowadzeniem wymaganej dokumentacji. Od czego zacząć?

Wszystkie formalności w ciągu jednego dnia

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest skomplikowanym procesem. Dzięki uproszczonym przepisom prawnym, nie trzeba odwiedzać każdego urzędu z osobna. Wniosek CEIDG-1-o rejestrację własnej firmy można wypełnić nie wychodząc z domu, a wszystkie formalności załatwimy przy jednym okienku. Wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej wiąże się z jednoczesnym zgłoszeniem przedsiębiorcy do naczelnika urzędu skarbowego, ZUS-u/ KRUS-u i GUS.

Forma opodatkowania założonej firmy

Osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z przedsiębiorczością musi zdecydować o dogodnej dla siebie formie opodatkowania. Jak informuje ekspert z Biura Rachunkowego Deklaracja – do wyboru są cztery różne warianty:

  • PIT progresywny- opiera się na pobraniu podatku od wyliczonego dochodu. Jest to automatycznie przyznawana przez Urząd Skarbowy forma opodatkowania. Jej plusem jest to, że jeżeli potencjalne przychody nie pokryją kosztów związanych z prowadzeniem firmy, przedsiębiorca nie będzie musiał płacić podatku dochodowego. Decydując się na PIT progresywny, możliwe jest skorzystanie z różnych ulg podatkowych. Podatek ten dzieli się na dwie stawki: 18% lub 32% . Jeżeli dochód przedsiębiorcy będzie przekraczał 85 528zł, ta forma opodatkowania nie będzie dla niego korzystna.
  • Podatek liniowy- opiera się na podobnych założeniach co PIT progresywny z tym, że obowiązuje w nim stała stawka 19% niezależnie od osiąganych dochodów. Wybierając tę formę opodatkowania rezygnujemy z ulg podatkowych oraz możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych- należny podatek odlicza się od przychodów, co jednocześnie wyklucza możliwość odliczenia kosztów działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może wybrać jedną spośród kilku stawek, które określone są zależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej
  • Karta podatkowa- zarezerwowana jest tylko dla małych firm i stanowi najprostszą formę opodatkowania. W tym przypadku naczelnik urzędu skarbowego sam określa wysokość podatku biorąc pod uwagę rodzaj i lokalizację wykonywanej pracy.

Współpraca z księgową

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się również z koniecznością prowadzenia stosownej dokumentacji. Można zrobić to na własną rękę, chociaż znacznie więcej korzyści niesie współpraca z doświadczoną księgową. Z jej pomocą prowadzenie księgowości będzie terminowe i zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi. Dodatkowo możemy liczyć na doradztwo podatkowe czy rozliczenie zdobytych dotacji unijnych.

Opracowanie:
Toruń, Łódzka 8 lok. 26
tel. 601 391 069
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz