Artykuł sponsorowany

Jak zadbać o wzrok po 40. roku życia?

Jak zadbać o wzrok po 40. roku życia?

Starzenie się to naturalny proces, który obejmuje wszystkie narządy w ludzkim ciele. Dotyczy to również oczu. Po 40. roku życia jakość widzenia stopniowo się pogarsza, na co skarżą się pacjenci niezależnie od płci.  Zjawisko to przez okulistów określane jest mianem prezbiopii, czyli starczowzrocznością. Może ona znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak z tym walczyć?

Jak zmienia się wzrok po ukończeniu 40-stki?

Wraz z wiekiem soczewka oka twardnieje i staje się mniej elastyczna, przez co powoli traci swoją naturalną zdolność do zmiany kształtu. Z biegiem lat zjawisko to postępuje, aż w końcu oko całkowicie traci właściwości nastawne. A to właśnie akomodacja (nastawność) oka pozwala dostosować moc skupiającą wzroku do przedmiotów, które znajdują się w różnej odległości od oczu.

Kiedy spoglądamy na rzecz, która znajduje się blisko nas, mięśnie rzęskowe kurczą się, a soczewka uwypukla i pogrubia. Z kolei, gdy podziwiamy coś z oddali, mięśnie rozluźniają się, a soczewka spłaszcza. Po 40. roku życia oko nie przechodzi już tak łatwo z patrzenia z bliży do patrzenia w dal. Powoduje to dyskomfort i problemy z czytaniem, rozwiązywaniem krzyżówek, korzystaniem ze smartfona i wieloma innymi rzeczami, które robimy każdego dnia.

Jakie badania wzroku warto wykonać po 40. roku życia?

Nie wolno ignorować pierwszych objawów pogorszenia się wzroku. Choć prezbiopia rozwija się powoli, w ciągu trzech lat może doprowadzić do znacznej utraty ostrości widzenia sięgającej ćwierć lub pół dioptrii. U pacjentów, którzy wcześniej mieli zdiagnozowane wady wzroku, wyniki te są jeszcze gorsze. Starczowzroczności nie da się uniknąć, ale można ją korygować za pomocą odpowiednich soczewek okularowych. Przedtem jednak warto wybrać się do sprawdzonego okulisty, który zleci wykonanie następujących badań:

  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • komputerowe badanie wzroku,
  • badanie pola widzenia.

Specjaliści z kliniki Arkadia Medical zalecają, by na wizytę w gabinecie okulistycznym zgłaszać się  przynajmniej raz w roku. Po przeprowadzeniu koniecznych badań okulista zaleci odpowiednią terapię. W przypadku prezbiopii najczęściej stosuje się okulary korekcyjne z soczewkami progresywnymi. Pacjenci mogą też zdecydować się na laserową korekcję wzroku.

Co jeszcze pomoże zadbać o dobrą kondycję wzroku?

Na zdrowie oczu duży wpływa ma dieta. Powinna być dobrze zbilansowana i bogata w witaminy i przeciwutleniacze. Największym sprzymierzeńcem wzroku jest witamina A, którą można znaleźć w szpinaku, ziemniakach, marchwi, jajach, mleku i wątróbce. Aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości pacjenta również przyniesie wiele dobrego. Ciągłe wpatrywanie się w ekran komputera czy smartfona to dla oczu duży wysiłek. Dawka ruchu zwiększa dotlenienie organizmu, w tym także tkanek budujących oko.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz